Plastične flaše za vodu su sveprisutne zbog svoje pogodnosti, ali ipak kriju potencijalne rizike. Izlaganje sunčevoj svetlosti može dovesti do toga da ove posude razgrađuju i emituju isparljiva organska jedinjenja (VOC), koja su potencijalno štetna po ljudsko zdravlje. Tržište flaširane vode u procvatu naglašava hitnost za sigurnijim alternativama. Kao odgovor na ove zabrinutosti, postoji hitna potreba za dubinskim istraživanjem sigurnijih materijala i metoda proizvodnje za posude za vodu.
Novo istraživanje Guangdongove ključne laboratorije za zagađenje i zdravlje životne sredine, Univerziteta Jinan, i objavljeno u časopisu Eko-životna sredina i zdravlje, pruža sveže uvide u to kako sunčeva svetlost može da transformiše plastične flaše za vodu u izvore zagađenja vazduha.
Istraživanje je analiziralo VOC oslobođene iz šest vrsta plastičnih boca za vodu izloženih UV-A i sunčevoj svetlosti. Rezultati su pokazali da sve testirane boce emituju složenu mešavinu alkana, alkena, alkohola, aldehida i kiselina, sa značajnim varijacijama u sastavu i koncentraciji VOC među bocama.
Posebno, identifikovani su visoko toksični VOC, uključujući karcinogene poput n-heksadekana, naglašavajući ozbiljne zdravstvene rizike. Scenariji produžene izloženosti ukazivali su na povećanu koncentraciju VOC, ukazujući na rastući kumulativni rizik.
Dr Huase Ou, vodeći istraživač, primetio je: „Naši nalazi pružaju ubedljive dokaze da plastične boce, kada su izložene sunčevoj svetlosti, mogu da ispuštaju toksična jedinjenja koja predstavljaju rizik po zdravlje. Potrošači moraju da budu svesni ovih rizika, posebno u sredinama gde je flaširana voda je izložen sunčevoj svetlosti tokom dužeg perioda.“
Ova studija ne samo da baca svetlo na hemijsku stabilnost boca od polietilen tereftalata (PET), već nosi i značajne implikacije na propise o javnom zdravlju i bezbednosti. Razumevanje uslova pod kojima se ovi VOC oslobađaju može voditi poboljšanju proizvodnih praksi i odabiru materijala za kontejnere za flaširanu vodu.
Štaviše, naglašava potrebu za povećanom svešću potrošača i strožim industrijskim propisima kako bi se smanjila izloženost ovim potencijalno štetnim jedinjenjima.