Sunce je 1. oktobra zabeležilo spektakularan početak svoje sezone sa snažnom bakljom Ks7.1, koja je jedna od najsnažnijih solarnih baklji ikad izmerenih, plasirajući se među prvih 30 baklji u poslednjih 30 godina. Ovaj fenomen je izazvao i izbacivanje koronalne mase (CME) u pravcu Zemlje.
Prema NOAA-inom centru za predviđanje vremena u svemiru, očekuje se da će u narednim danima, od 3. do 5. oktobra, doći do manjih do jakih geomagnetnih oluja kao rezultat naleta solarnih čestica. Iako nije bilo opasnosti po Zemlju, stručnjaci upozoravaju da bi ove aktivnosti mogle izazvati privremena radio-zamračenja.
Sunčeve baklje i CME su uobičajene pojave, posebno kada je Sunce na vrhuncu svog ciklusa aktivnosti. Ove pojave često se javljaju zajedno i nastaju iz sunčevih pega, gde je solarno magnetno polje jače nego u okolini. Kada se magnetna polja sunčevih pega zapletu i puknu, dolazi do snažnih eksplozija.
Region sunčevih pega poznat kao AR 3842, iz kojeg potiče Ks7.1 baklja, ima posebno složenu strukturu magnetnog polja, što stvara idealne uslove za ovakve erupcije. U poslednjih nekoliko sati, ovaj region je emitovao još jednu baklju M3.3, što ukazuje na mogućnost daljih solarnih aktivnosti.
Uprkos tome što su ove aktivnosti potencijalno ometajuće, stručnjaci smatraju da ne postoji razlog za brigu, dok se očekuje da će solarne čestice uzrokovati aurore na višim geografskim širinama. Prognoze ukazuju na to da bi geomagnetne oluje mogle dostići nivo G3, što donosi šanse za spektakularne svetlosne prikaze na nebu.
Ova godina je već donela izvanredne aure, a s obzirom na trenutne solarne aktivnosti, nada se da će ljubitelji astronomije imati priliku da uživaju u još spektakularnijim svetlosnim fenomenima u noćnom nebu.