U novoj analizi podataka koji obuhvataju više od tri decenije u istočnim Sjedinjenim Državama, tim naučnika je otkrio zabrinjavajući trend — sve veći broj šumskih požara u velikom delu Amerike.
„To je ozbiljno pitanje na koje ljudi ne obraćaju dovoljno pažnje: imamo sve veću učestalost šumskih požara u nekoliko regiona SAD, ne samo na Zapadu“, rekla je Viktorija Donovan, vodeći autor studije i docent. upravljanje šumama u UF/IFAS Vest Florida Research and Education Center. „Mi dodeljujemo većinu resursa za suzbijanje požara u zapadnom delu zemlje, ali imamo dokaze da će i drugim oblastima biti potrebni resursi.
Tim je koristio podatke iz federalne baze podataka o trendovima praćenja ozbiljnosti opekotina od 1984. do 2020. godine, poslednjeg dostupnog skupa podataka u to vreme, da kvantifikuje karakteristike velikih šumskih požara – od kojih svaki gori preko 200 hektara, ili 490 hektara. Ovo je uključivalo identifikaciju regiona u tom periodu koji su imali najveće požare, najviše izgorela zemljišta i faktore sezonske prirode.
Studija „Povećavanje velikih požara u istočnim Sjedinjenim Državama“ objavljena je u časopisu Geophisical Research Letters.
Njihovi nalazi su ukazali na povećanje rizika od požara u južnim i istočnim delovima onoga što je poznato kao istočne umerene šume, oblasti koja otprilike deli zemlju od Mičigena na severu do istočne polovine Teksasa na jugu.
„Istočni SAD imaju najopsežniju vezu između divljeg i urbanog područja u zemlji i stoga su izloženi velikom riziku od šumskih požara“, rekao je Donovan. „Misao iza ovog istraživanja bila je da ako postoje signali da se požari povećavaju, moramo razumeti kako te promene izgledaju.
Naročito na jugoistoku, rekao je Donovan, podaci pokazuju rastuće trendove u broju požara, veličinu događaja, ukupne izgorele hektare, promene u sezonama i ukupno povećanje godišnje verovatnoće velikih požara.
„Nismo videli iste trendove u severnom delu regiona koji smo ispitali, ali to ne znači da tamo nije bilo šumskih požara“, rekla je ona. „Ovi podaci su uključivali samo velike požare, tako da su se manji požari možda dešavali u to vreme.
Tri glavna faktora utiču na režime požara, što je izraz koji naučnici koriste da upućuju na opšti obrazac u kome se požari prirodno javljaju u datom ekosistemu.
„Prvi je obrazac paljenja, ili ono što pokreće požare“, rekao je Donovan. „Drugi su promene u vegetaciji ili obrascima goriva, a onda imate klimatske karakteristike. U ovoj studiji se ne bavimo pokretačima trendova, ali je teško govoriti o promeni uslova bez razmatranja da klima može biti faktor.“
Što se obrazaca paljenja tiče, Donovan je rekao da ljudska paljenja i dalje čine većinu šumskih požara; ali ovo nije iznenađujuće u ovim oblastima, posebno jer su dom većine stanovništva zemlje. Ova kategorija takođe obuhvata infrastrukturu koju je stvorio čovek, kao što su dalekovodi.
„Ne mora nužno da ljudska paljenja pokreću trend povećanja obrasca požara“, rekla je ona. „Drugim rečima, ne vidimo naznake da ima proporcionalno više paljenja izazvanih ljudima nego što je bilo u prošlosti. U južnoj obalskoj ravnici, koja obuhvata veći deo Floride, paljenja groma su takođe igrala važnu ulogu, doprinoseći ukupnoj površini izgorele u ekoregionu uprkos tome što je ređi uzrok velikih požara.“
Sve u svemu, Donovan kaže da studija naglašava potrebu za proaktivnim upravljanjem šumskim zemljištem i individualnom spremnošću za ljude koji žive u istočnim Sjedinjenim Državama.
„Mi još uvek nemamo ekspanzivni problem šumskih požara koji zapadne SAD imaju, tako da je ovo takođe prilika da preduzmemo problem i pripremimo se za promenu obrazaca požara pre nego što počnemo da viđamo česte destruktivne požare koje vidimo u Zapad“, rekao je Donovan.
„Nadamo se da će ova studija podstaći više istraživanja u razumevanju promena obrasca požara na istoku, ali i da će pomoći da se podrži povećanje propisanog upravljanja požarom i motiviše ljude da se bolje pripreme za požare na svojoj lokaciji tako što će ojačati svoje domove. i prave planove za bekstvo.“