Šumski požar visoke temperature tokom kraja Perma izazvao je kolaps ekosistema tropskih kišnih šuma

Šumski požar visoke temperature tokom kraja Perma izazvao je kolaps ekosistema tropskih kišnih šuma

Masovno izumiranje krajnjeg Perma (EPME) koje se dogodilo pre ~252 miliona godina bilo je najteži događaj izumiranja u fanerozoiku, razarajući i morske i kopnene ekosisteme, sa gubitkom ~81% i ~89% morskih i kopnenih vrsta, respektivno.

Nedavno je zajednička istraživačka grupa sa Instituta za geologiju i paleontologiju u Nanjingu Kineske akademije nauka (NIGAPS), Univerziteta Nanjing i Univerziteta Junan potvrdila velike događaje sagorevanja pri visokim temperaturama kroz visoko preciznu organsku geohemijsku analizu jedinjenja biomarkera policikličnih aromatičnih ugljovodonika (PAH), koji pruža uvid u kolaps kopnenih ekosistema i promenu vegetacije tokom prelaznog perioda perm-trijas (P-T).

Rezultati su objavljeni u časopisu Earth and Planetary Science Letters.

Intenzivne vulkanske aktivnosti oko velike magmatske provincije Sibirske zamke i veliki kontinentalni luk doveli su do masovnog oslobađanja stakleničkih i otrovnih gasova, globalnog zagrevanja, aridifikacije i čestih požara. Obilje PAH-ova, koji mogu biti važni indikatori za nepotpuno sagorevanje organske materije nastale na višim temperaturama izazvanim šumskim požarima, dobro je poznata alternativa za istraživanje aktivnosti šumskih požara u geološkoj istoriji.

Većina prethodnih istraživanja o PAH-ima bila je fokusirana na morske zapise tokom prelaznog perioda P-T, a istraživanja o kopnenim zapisima bila su relativno nedovoljna.

Ova studija se fokusirala na PAH-ove visoke rezolucije u ne-pomorskom P-T prelaznom nizu iz jezgra bušotine HK-1 u odseku Lengkinggou u jugozapadnoj Kini. Sadržaj PAH-a pokazao je konzistentno značajno obogaćivanje tokom prelaznog perioda P-T, što je bilo udruženo sa negativnim anomalijama izotopa organskog ugljenika, otkrivajući da je tokom ovog perioda bilo velikih događaja sagorevanja na visokim temperaturama u uslovima visoke temperature i sušne paleoklime.

Pored toga, jedinjenja niske molekularne težine kao što je dibenzofuran (DBF) uglavnom su dobijena biorazgradnjom polisaharida i lignina zemaljskih biljaka. U jezgru bušotine HK-1, abnormalno visoka koncentracija DBF jedinjenja i ko-varijacija sa PAH-ovima dobijenim sagorevanjem ukazuju na to da su PAH-ovi uglavnom nastali sagorevanjem kopnenih biljaka pri visokim temperaturama, a vegetacijski sistemi tropskih kišnih šuma obezbedili su dovoljno gorivo za velike požare tokom P-T tranzicije.

Nizak sadržaj PAH u donjem trijasu ukazivao je na nedostatak goriva nakon masovne seče šuma. Značajno izmenjeni odnosi PAH pokazali su da je kopneni ekosistem bio u velikoj meri pogođen nakon EPME.

Ovi PAH zapisi sugerišu da se tip vegetacije promenio od gustog i veoma raznolikog ekosistema tropskih kišnih šuma kojim dominiraju gigantopteridi u ekosistem zeljastog vresišta kojim dominiraju izoetale.