U značajnom otkriću koje bi na kraju moglo produžiti preživljavanje pacijenata sa jednim od najsmrtonosnijih maligniteta, međunarodni tim istraživača osmislio je istražni test krvi koji bi jednog dana mogao pomoći lekarima da ranije otkriju rak pankreasa.
Tim iz SAD, Kine, Južne Koreje i Japana kreirao je i testirao panel biomarkera koji detektuje male količine RNK genetskog materijala koji se odvaja od ćelija raka pankreasa i cirkuliše u krvotoku, poznat kao kružna RNK ili circRNA, prema rezultatima studija objavljena u časopisu Gastroenterologija.
Članovi američkog tima su Grad nade; Institut za istraživanje translacione genomike (TGen), deo Grada nade; i HonorHealth Research Institute.
Predviđa se da će više od 50.500 Amerikanaca umreti ove godine od raka pankreasa, što ga čini trećim vodećim uzrokom smrti od raka iza karcinoma pluća i debelog creva. I broj slučajeva i smrti od raka pankreasa nastavlja da raste iz godine u godinu. Samo oko 11% onih sa dijagnozom ove vrste raka preživi više od 5 godina.
Jedan od primarnih razloga za turobne stope preživljavanja kod raka pankreasa je taj što se većini pacijenata obično dijagnostikuje u kasnim stadijumima kada se bolest već proširila na druge delove tela. Pošto je pankreas duboko u trbušnoj duplji, ova vrsta raka obično ne izaziva bol ili upalu u svojim ranim fazama, simptome koji bi inače mogli da otkriju prisustvo bolesti. Manje od 15 odsto pacijenata sa rakom pankreasa dijagnostikuje se u fazi kada se rak može hirurški ukloniti, kaže studija.
„Ovi podaci naglašavaju hitnu, nezadovoljenu kliničku potrebu da se identifikuju i razviju dijagnostičke metode koje bi mogle precizno otkriti rak pankreasa u njegovim najranijim stadijumima, kada je bolest još uvek ograničena na pankreas i hirurška resekcija je još uvek opcija“, rekao je dr Adžaj Goel. .D., AGAF, stariji autor studije.
Dr Goel je profesor i osnivač Odeljenja za molekularnu dijagnostiku i eksperimentalnu terapiju na Beckman istraživačkom institutu Citi of Hope i pomoćnik direktora za osnovne nauke za Citi of Hope Comprehensive Cancer Center.
Prethodni dijagnostički napori koji su koristili snimanje i nivoe CA 19-9 u krvi, antigena raka, pokazali su se neadekvatnim i pogrešnim. Rak pankreasa ne proizvodi uvek detektivne količine CA 19-9 u ranim fazama, što dovodi do lažnih negativnih rezultata. Takođe je povišen kod drugih gastrointestinalnih karcinoma i stanja.
„Pretpostavili smo da bi circRNA mogle ponuditi dijagnostički potencijal kod raka pankreasa. Nedavni dokazi pokazuju da circRNA mogu imati neiskorišćeni potencijal kao biomarkeri za dijagnozu i prognozu raka“, rekao je Caiming Ksu, MD, Ph.D., glavni autor studije i gostujući post -doktorant u laboratoriji dr Goela. Dr. Caiming je takođe deo Prve pridružene bolnice Medicinskog univerziteta Dalian (Kina).
Pošto se formiraju u krugu, circRNA su stabilnije i imaju duži poluživot u poređenju sa linearnim RNK, a circRNA se obilno eksprimiraju u krvotoku. Tek poslednjih godina tehnologija genetskog sekvenciranja je dovoljno napredovala da precizno otkrije, obradi i analizira circRNA.
Koristeći profilisanje ekspresije na nivou genoma, istraživači su preduzeli sistematski i sveobuhvatni pregled uzoraka pacijenata kako bi otkrili biomarkere raka pankreasa zasnovane na circRNA koji bi mogli razlikovati tumore raka pankreasa od susednih uzoraka normalnog tkiva, posebno među onim pacijentima sa ranom stadijumom bolesti.
Pet biomarkera kandidata korišćeno je za osmišljavanje panel testa zasnovanog na krvi – neinvazivni test zasnovan na tečnoj biopsiji – za rano otkrivanje raka pankreasa; test koji je „pokazao robusnu dijagnostičku tačnost“, prema studiji. Prediktivni učinak ovih biomarkera „značajno se poboljšao“ kada se analizira u kombinaciji sa CA 19-9, kaže studija.
Tečne biopsije na bazi krvi imaju višestruke prednosti u odnosu na tradicionalne biopsije zasnovane na tkivu, uključujući njihovu neinvazivnost, lakoću uzimanja uzoraka i tačne rezultate, koji se mogu iskoristiti kao važan alat u ranom otkrivanju raka i upravljanju bolestima pacijenata.
„Kada se rak pankreasa otkrije rano, šanse za preživljavanje su mnogo veće nego kada se dijagnostikuje u uznapredovalom stadijumu. Stoga postoji velika potreba da se razviju novi načini za otkrivanje raka pankreasa“, rekao je Erkut Borazanci, MD, direktor istraživanja. Odeljenje za istraživanje raka na Institutu za istraživanje HonorHealth, i jedan od autora studije.
„Saradnjom sa Citi of Hope, TGen-om i drugim centrima koji rade zajedno, pravimo korake u kojima se nadamo budućoj realnosti u kojoj se rak pankreasa otkriva rano i da govorimo o izlečenjima za više ljudi“, rekao je dr Borazanci. .
Istraživači studije, svi deo Konzorcijuma za otkrivanje raka pankreasa, zaključili su da treba sprovesti dodatne testove kako bi se utvrdilo da li postoje razlike zbog starosti, pola ili drugih faktora: „Iako se učinak čini obećavajućim, dalja istraga je opravdana za naše Panel biomarkera zasnovan na circRNA za koji se smatra podobnim kao pouzdan klinički test.“
Ipak, rezultati ove studije idu dug put ka postizanju cilja bolje dijagnostike raka, rekao je dr Danijel fon Hof, uvaženi profesor na Institutu za istraživanje translacione genomike (TGen), koji je deo Grada nade, i jedan od autori studije. Dr Fon Hof je skoro deceniju radio sa dr Borazancijem na otkrivanju načina za otkrivanje raka pankreasa u njegovim ranim fazama.
„Savršavanje metode ranog otkrivanja ovog izuzetno agresivnog karcinoma bio bi značajan korak u pružanju bolje nege za pacijente sa rakom pankreasa“, rekao je dr Von Hof. „To bi takođe moglo biti osnova za eventualni razvoj testova za rano otkrivanje drugih karcinoma.“
Studija—„Kružni panel biomarkera circRNA za neinvazivno i rano otkrivanje duktalnog adenokarcinoma pankreasa“—je objavljena 13. oktobra.