Važnost hemoterapije posle imunoterapije u stadijumu IV nemikrocelularnog karcinoma pluća

Važnost hemoterapije posle imunoterapije u stadijumu IV nemikrocelularnog karcinoma pluća

Novi istraživački rad je objavljen u Oncotarget-u, pod naslovom „Važnost hemoterapije posle imunoterapije u stadijumu IV nemikrocelularnog karcinoma pluća (NSCLC)“.

Rak pluća je broj jedan uzrok smrtnosti među svim vrstama raka širom sveta. Njegov pejzaž lečenja se pomerio sa samo klasične hemoterapije na novije režime zasnovane na otkriću nove imunoterapije i lekova za ciljanu terapiju. Međutim, hemoterapija je i dalje opcija za lečenje uznapredovalog nemikrocelularnog karcinoma pluća (NSCLC) nakon progresije na imunoterapiji samostalno ili u kombinaciji sa hemoterapijom prve linije.

Ova nova retrospektivna studija, koju su uradili istraživači Hazem I. Asi, Maroun Bou Zerdan, Mohammad Hodroj, Makram Khouri, Nour Sabiha Naji, Ghid Amhaz, Reine Abou Zeidane i Fadi El Karak sa medicinskog centra američkog Univerziteta u Bejrutu i ​​Hotel Dieu de France Univerzitetska bolnica, zasnovana je na pregledu dijagrama pacijenata sa dijagnozom uznapredovalih slučajeva NSCLC koji su primali docetaksel kao drugu ili treću liniju nakon što su bili lečeni imunoterapijom i/ili hemoterapijom u prethodnim linijama.

Podaci su prikupljeni iz medicinskih kartona lekarskih klinika u tri različita bolnička centra u Libanu u periodu od 5 godina od jula 2015. do decembra 2020. Februar 2021. je bio prekid za analizu podataka.

„Glavni cilj [ove studije] bio je da se proceni uloga docetaksela nakon hemoimunoterapije za pacijente sa dijagnostikovanim NSCLC“, kažu istraživači.

U ovu studiju je uključen ukupno 21 pacijent. Većina pacijenata bili su muškarci (81%). Što se tiče histološkog tipa, većina pacijenata je imala ne-skvamozni karcinom pluća (67%) u poređenju sa 33% onih koji su imali skvamozni karcinom pluća. Sve u svemu, njihova studija je izvestila o stopi odgovora na docetaksel od 24%, uključujući stabilnu bolest i delimičan odgovor i medijan preživljavanja bez progresije (PFS) od 3 meseca. Srednji vremenski interval koji je protekao od dijagnoze do početka primene docetaksela bio je 11,5 meseci.

„Nove terapijske opcije treba da budu validirane za lečenje NSCLC u drugoj i narednim linijama terapije s obzirom na lošu prognozu ove bolesti. Hemoterapija u drugoj i trećoj liniji može zadržati važnu ulogu u lečenju nakon progresije na novijim lekovima, ali potrebno je više dokaza u prospektivnim studijama, uključujući veći broj pacijenata“, kažu istraživači.