Psilocibin može pomoći u lečenju straha i drugih mentalnih poremećaja

Psilocibin može pomoći u lečenju straha i drugih mentalnih poremećaja

Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) je stanje mentalnog zdravlja izazvano zastrašujućim događajem. Njegovi simptomi uključuju flešbekove, noćne more i tešku anksioznost. Većina ljudi doživi PTSP u nekom trenutku svog života, a simptomi se polako povlače s vremenom. Za mnoge, međutim, simptomi su uporni, iscrpljujući i teški za lečenje.

To je zato što PTSP zaustavlja proces ‘umiranja straha’. Pojednostavljeno, pacijenti imaju problema da nauče da određeni bezopasni stimulansi koje povezuju sa traumatskim događajem ili sećanjem ne predstavljaju neposrednu pretnju za njih.

Iako nauka ne razume u potpunosti mehanizme pomoću kojih PTSP utiče na izumiranje straha, neke studije su otkrile da pacijenti sa PTSP-om imaju manji hipokampus (region mozga) od zdravih ljudi. Štaviše, čini se da je neuroplastičnost – sposobnost mozga da se menja i prilagođava tokom vremena – smanjena u hipokampusu pacijenata sa PTSP. S obzirom da je ovaj region uključen u formiranje i pronalaženje memorije, poboljšanje neuroplastičnosti hipokampusa može vratiti izumiranje straha kod pacijenata sa PTSP-om.

U tom kontekstu, istraživački tim iz Kine istražio je da li psilocibin, aktivna komponenta u magičnim pečurkama, može biti ključ za obnavljanje izumiranja straha i na taj način pomoći u lečenju PTSP-a. Studija koju su vodili dr Liming Zhang iz Pekinške ključne laboratorije za neuropsihofarmakologiju i dr Guian Vang sa Medicinskog univerziteta Capital objavljena je u Kineskom medicinskom žurnalu 30. marta 2023. godine.

Ali zašto psilocibin? Psilocibin se trenutno smatra „terapijom proboja“ za depresiju, stanje koje se često javlja uz PTSP. Štaviše, višestruke studije su pokazale da psilocibin podstiče rast neurona i formiranje novih sinapsi, što bi moglo objasniti njegove antidepresivne efekte.

Stoga je istraživački tim pretpostavio da bi psilocibin takođe bio koristan za obnavljanje izumiranja straha povećanjem neuroplastičnosti u hipokampusu. „Naša studija je prva koja istražuje dugoročni efekat psilocibina na olakšavanje izumiranja straha i procenjuje da li je ovaj efekat posredovan promocijom neuroplastičnosti hipokampusa“, ​​kaže dr Vang.

Da bi ovu teoriju stavili na test, oni su indukovali uslovljavanje straha (FC) na osnovu zvuka kod miševa i proučavali njihovo vreme zamrzavanja kao odgovor na indukovani strah. Ukratko, miševima je prvo predstavljen bezopasni neutralni stimulus (NS; ton od 5 kHz u trajanju od 30 sekundi), a zatim je usledio averzivni stimulus (AS; strujni udar na stopala).

Ova postavka je uslovila miševe da se smrznu od straha kad god bi čuli ton od 5 kHz. Dva dana kasnije, nekim od ovih miševa uslovljenih strahom davana je jedna doza psilocibina i obuka za smanjenje straha, koja je uključivala 12 treninga za rešavanje NS straha. Miševi su zatim testirani na kratkoročno i dugoročno rešavanje straha. Istraživači su želeli da vide da li psilocibin iz ekstrakta golih gljiva olakšava izumiranje straha i da li su miševi provodili manje vremena zamrznuti od straha.

Međutim, miševi tretirani psilocibinom su pokazali značajno poboljšano izumiranje straha u poređenju sa netretiranim. Ali kako se to dogodilo? Da bi rasvetlio moguće mehanizme iza svojih zapažanja, tim je secirao i analizirao mozgove miševa koji su korišćeni u njihovim eksperimentima.

Otkrili su da hipokampus miševa tretiranih psilocibinom ima dendrite (strukture poput drveta u moždanoj ćeliji koje primaju signale) slične onima kod kontrolnih miševa, dok su netretirani miševi pokazali oštar pad dendritske složenosti i gustine. Štaviše, psilocibin je preokrenuo pad proteina koji je povezan sa neuroplastičnošću i izumiranjem straha.

Nalazi ove studije poboljšavaju naše razumevanje restorativnih efekata psilocibina na mozak. Trenutno su samo dva leka odobrena za lečenje PTSP-a, oba sa ograničenom efikasnošću i ozbiljnim neželjenim efektima. Stoga je pronalaženje alternativnih tretmana najvažnije, a ova studija bi nas mogla staviti korak bliže ovom cilju.

„Zajedno, sve je više dokaza koji sugerišu da psilocibin ima potencijal da leči PTSP. Naši nalazi ukazuju na obećavajuće potencijale psilocibina za lečenje PTSP-a na pretkliničkom nivou i daju podsticaj budućim kliničkim studijama“, zaključuje dr Vang.