Studija sugeriše da loše oralno zdravlje može smanjiti preživljavanje od raka glave i vrata

Studija sugeriše da loše oralno zdravlje može smanjiti preživljavanje od raka glave i vrata

Međunarodna studija je otkrila snažne veze između oralnog zdravlja i preživljavanja među ljudima kojima je dijagnostikovan rak glave i vrata. Konkretno, bolje oralno zdravlje, o čemu svedoči broj prirodnih zuba i poseta stomatologu pre postavljanja dijagnoze, bilo je povezano sa povećanim preživljavanjem. Važno je da su oni koji su imali češće posete stomatologu imali veću verovatnoću da će im rak biti dijagnostikovan u ranijoj i manje smrtonosnoj fazi bolesti od onih koji su imali malo ili nimalo poseta stomatologu.

Studija koju su sproveli istraživači u UNC Lineberger Comprehensive Cancer Center i UNC Adams School of Dentistri, Chapel Hill, Severna Karolina, i Moffitt Cancer Center, Tampa, Florida, u partnerstvu sa Međunarodnim konzorcijumom za epidemiologiju raka glave i vrata (INHANCE), pojavila se u septembru. 19, 2023, u časopisu Nacionalnog instituta za rak.

„Podaci o pacijentima konzorcijuma INHANCE omogućili su nam da budemo što je moguće detaljniji i identifikujemo čvrste veze između oralnog zdravlja i preživljavanja“, rekao je glavni autor dr Džejson Tasulas, DMD, aktuelni dr. kandidat. „Okupili smo raznovrstan i iskusan tim da pregleda evidenciju oko 2.500 pacijenata iz osam zemalja kako bismo izvršili naše najsavremenije statističke analize.

Od pacijenata sa karcinomom glave i vrata zatraženo je da sami prijave aspekte svog oralnog zdravlja i higijene, uključujući krvarenje desni, učestalost pranja zuba i upotrebu vode za ispiranje usta, kao i broj prirodnih zuba i učestalost poseta stomatologu tokom 10 godina. period pre njihove dijagnoze raka.

Oni koji su imali česte posete stomatologu (više od pet poseta u deceniji prijavljenih) imali su veći ukupni preživljavanje nakon pet i 10 godina (74% i 60%, respektivno) u poređenju sa onima koji nisu posećivali stomatolog (54% za pet godina i 32%). sa 10 godina). Ovaj nalaz je bio najizraženiji kod osoba sa karcinomom orofarinksa, koji se sastoji od struktura u zadnjem delu grla, uključujući bazu jezika, krajnike i meko nepce.

Bez prirodnih preostalih zuba bilo je povezano sa 15% nižim petogodišnjim ukupnim preživljavanjem u poređenju sa onima sa više od 20 prirodnih zuba. Razlike u preživljavanju od manje od 5%, koje nisu bile značajne, pronađene su za krvarenje desni koje su prijavili pacijenti, pranje zuba i upotrebu vode za ispiranje usta.

Dok se preživljavanje poboljšalo tokom proteklih decenija zbog napretka u lečenju, karcinom skvamoznih ćelija glave i vrata (HNSCC) je šesti najčešći malignitet širom sveta i čini oko 4% svih karcinoma u Sjedinjenim Državama.

U 2023. godini, procenjuje se da će kod 66.920 ljudi biti dijagnostikovana bolest u SAD. Glavni faktor rizika za ovu bolest je upotreba duvana, ali konzumacija alkohola i pozitivan test na humani papiloma virus takođe povećavaju rizik od bolesti.

„Ovaj trenutni istraživački napor kapitalizuje prethodne napore u prikupljanju podataka našeg tima u Severnoj Karolini kroz studiju epidemiologije karcinoma glave i vrata u Karolini (CHANCE) kako bi se istražila uloga oralnog zdravlja kod pacijenata sa karcinomom skvamoznih ćelija glave i vrata. Ovaj izveštaj je na osnovu studije većeg obima, koja uzima u obzir geografsku varijabilnost i obuhvata više varijabli oralnog zdravlja“, rekao je Kimon Divaris, DDS, dr, autor studije i uvaženi profesor na UNC Adams School of Dentistri i UNC Gillings School of Globalno javno zdravlje.

„Inspirisani prethodnim radom dr Divarisa, tražili smo mogućnosti da sarađujemo sa većom mrežom epidemiologa, hirurga, lekara, stomatologa i naučnika iz celog sveta kako bismo rešili važan, ali često zanemaren problem za pacijente sa skvamozom glave i vrata. ćelijski karcinom“, rekao je dopisni autor dr Antonio L. Amelio, potpredsednik za istraživanje na Odeljenju za onkologiju glave i vrata.

„Nadamo se da će ovi nalazi postati standardni deo smernica koje se primenjuju za prevenciju i lečenje karcinoma skvamoznih ćelija glave i vrata u bliskoj budućnosti.“

Carole Fakhri, MD, MPH, Charles V. Cummings MD profesor otorinolaringologije na Johns Hopkins School of Medicine, koja nije bila uključena u istraživanje, nazvala je nalaze značajnim. „Ovo je važna studija koja naglašava interakciju između oralnog zdravlja i karcinoma skvamoznih ćelija glave i vrata i ukupnog preživljavanja. Dok tražimo biomarkere da predvidimo koji će pacijent proći dobro, ova studija ukazuje na karakteristike istorije i pregleda koji su povezani sa opstanak. Pored toga, ovo nas može odvesti na put prevencije ovih karcinoma.“