Nedavna istraživanja na polju neutrina, vođena timom naučnika iz nacionalnih laboratorija Lorensa Berklija i Lorensa Livermora, postigla su značajan napredak u rešavanju tajanstvene anomalije galijuma koja je intrigirala naučnu zajednicu.
Anomalija se manifestuje kao neobjašnjiva razlika u očekivanoj stopi proizvodnje radioaktivnog izotopa germanijuma (71 Ge) u interakcijama neutrina sa stabilnim jezgrom galijuma-71 (71 Ga). Ova otkrića su navela na spekulacije o mogućem postojanju egzotičnih čestica, poput sterilnih neutrino, koje bi mogle reagovati sa materijom na neobične načine.
Međutim, najnovija istraživanja sugerišu da se anomalija može objasniti preciznijim merenjem poluživota za jezgro 71 Ge. Tim naučnika je uspeo da odredi poluživot ovog radioaktivnog izotopa sa četiri puta većom preciznošću od prethodnih merenja, eliminirajući mogućnost da je pogrešno merenje uzrok anomalije. Ovo otkriće potencijalno ukazuje na postojanje četvrtog tipa neutrina, sterilnih neutrino, ali i dalje ostavlja otvorenom mogućnost za nova otkrića o prirodi neutrina.
„Nove informacije koje smo dobili postavile su naše razumevanje anomalije na mnogo čvršću osnovu, isključujući mogućnost da je neispravno merenje poluživota 71 Ge uzrok nedostajućih neutrina“, rekao je Nik Scielzo, naučnik iz Laboratorije Lorens Livermor. „Ovo ostavlja anomaliju galijuma kao pravu misteriju koja možda zahteva novo, neočekivano razumevanje ponašanja neutrina.“
Ovo istraživanje ne samo da pomaže u razjašnjavanju neutronske anomalije, već i otvara nova vrata za istraživanje fundamentalnih osobina neutrina i potencijalnog postojanja novih čestica u fizici osnovnih čestica.