Studija sugeriše da istorija evolucije reguliše životni vek finog korena kod vrsta drveća širom sveta

Studija sugeriše da istorija evolucije reguliše životni vek finog korena kod vrsta drveća širom sveta

Fino korenje (≤2 mm u prečniku), glavni provod za apsorpciju resursa u kontinuumu biljka-zemljište, jedan je od metabolički najaktivnijih organa drveća. Zbog poteškoća direktnog posmatranja dinamike korena, kvantifikovati životni vek finog korena može biti izazov. Mnogi faktori mogu istovremeno regulisati životni vek finog korena, ali relativna važnost ovih kontrolnih faktora nije u potpunosti shvaćena.

U studiji objavljenoj u časopisu Forest Ecosistems, tim istraživača iz Kine i Toga analizirao je globalni skup podataka koji su sakupili o životnom veku finog korena i otkrio da su globalni obrasci životnog veka finog korena šume oblikovani filogenijom, osobinama korena i faktorima životne sredine.

„Razumevanje pokretača varijacija u životnom veku finog korena je ključno za informisanje o kruženju hranljivih materija i produktivnosti u kopnenim ekosistemima“, objašnjava glavni autor studije, vanredni profesor Ksingzhao Huang iz provincijske ključne laboratorije za šumske resurse i uzgoj šuma na Poljoprivrednom univerzitetu Anhui. „Životni vek finog korena pokazao je jasan filogenetski signal, pri čemu golosemenke imaju duži životni vek finog korena od kritosemenjača.“

Značajno je da je životni vek finog korena bio duži za zimzeleno nego za listopadno drveće, dok su ektomikorizne biljke imale produžen životni vek finog korena u poređenju sa biljkama arbuskularne mikorize. Među različitim klimatskim zonama, životni vek finog korena bio je najduži u borealnoj zoni, ali nije varirao između umerenih i tropskih zona. Štaviše, životni vek finog korena se povećava sa dubinom tla i redosledom korena.

„Gimnosperme su imale duži životni vek finog korena od kritosemenjača, što sugeriše da je evoluciona istorija ključni faktor u ograničavanju globalne distribucije životnog veka finog korena“, dodaje Huang.

Ova studija je sastavila veliku bazu podataka i istraživala efekte brojnih biotičkih i abiotičkih faktora na životni vek finog korena za globalne šumske ekosisteme. Nalazi ističu dominantnu ulogu evolucione istorije biljaka u regulisanju životnog veka finog korena, što je retko istraženo u prethodnim studijama.