Studija Ramanove spektroskopije dekodira simbiotske interakcije u morskim algama

Studija Ramanove spektroskopije dekodira simbiotske interakcije u morskim algama

U nedavnoj studiji, istraživači sa Lajbnicovog instituta za fotonsku tehnologiju (Leibniz IPHT) i Univerziteta Fridrih Šiler u Jeni pokazali su kako mogu neinvazivno i nedestruktivno da istraže rast i interakcije zelene alge Ulva i njene bakterijske zajednice koristeći Ramanova spektroskopija.

Ova metoda omogućava preciznu analizu razvoja algi bez ometanja osetljivih procesa. Studija je objavljena u časopisu ChemPhisChem.

Alge poput Ulve, poznate i kao morska salata, igraju vitalnu ulogu u morskim ekosistemima i mogle bi postati sve važnije u biotehnologiji i proizvodnji energije u budućnosti. Bakterije su neophodne za normalan rast i razvoj algi. Do sada je bilo teško proučavati ove procese u realnom vremenu bez uticaja na alge. Ovde dolazi Ramanova spektroskopija.

U bliskoj saradnji sa Univerzitetom u Insbruku, istraživački tim iz Jene je koristio Ramanovu spektroskopiju da bi dobio detaljne informacije o hemijskom sastavu ćelija algi i njihovoj interakciji sa bakterijama. Ova metoda koristi lasersko svetlo za ispitivanje molekula unutar ćelija, omogućavajući istraživačima da otkriju promene u ćelijskoj strukturi bez potrebe za bojama ili markerima.

„Naš cilj je bio da razvijemo tehniku koja nam omogućava da precizno uhvatimo suptilne razlike u ćelijskoj strukturi algi i njihove interakcije sa bakterijama“, objašnjava Constanze Schultz iz Leibniz IPHT, vodeći autor studije. „Ramanova spektroskopija nam daje jedinstvenu priliku da analiziramo ove procese direktno u vodi bez ometanja uzoraka.“

Rezultati studije mogli bi da prodube naše razumevanje uloge algi i njihovih bakterijskih partnera u ekosistemima. Kako se alge sve više koriste za proizvodnju hrane i energije, ovo istraživanje bi moglo doprineti razvoju efikasnijih metoda za uzgoj algi.

Uvid u sintezu molekularnog ćelijskog zida i formiranje abnormalnosti je posebno relevantan, jer može pomoći u poboljšanju otpornosti na različite faktore životne sredine i smanjenju podložnosti bolestima.