Nova studija objavljena u Nature Communications pruža direktne dokaze da upotreba antidepresiva tokom trudnoće može uticati na razvoj mozga deteta i doprineti riziku od poremećaja mentalnog zdravlja kasnije u životu.
Studija, koju su vodili istraživači sa medicinskog kampusa Univerziteta Kolorado Anschutz, fokusirala se na efekat fluoksetina, koji se obično koristi u lekovima kao što su Prozac i Sarafem za lečenje depresije i perinatalne depresije, na prefrontalni korteks u razvoju.
Pošto fluoksetin deluje povećanjem nivoa serotonina u mozgu, istraživači su pogledali uticaj serotonina na razvoj prefrontalnog korteksa kod fetusa.
„Iako je poznato da serotonin igra ulogu u razvoju mozga, mehanizmi odgovorni za ovaj uticaj, posebno u prefrontalnom korteksu, su bili nejasni. Prefrontalni korteks, najrazvijeniji region mozga, igra centralnu ulogu u spoznaji najvišeg reda, zbog čega smo fokusirali našu studiju na pronalaženje odgovora iz ove oblasti mozga“, rekao je glavni autor dr Von Čan Oh, docent na Odseku za farmakologiju na CU Anschutz.
Oh i njegov učenik, Roberto Ogelman, doktor neuronauka, otkrili su da serotonin direktno utiče na nastajuće i nezrele ekscitatorne sinaptičke veze u prefrontalnom korteksu, koje ako su poremećene ili neregulisane tokom ranog razvoja mogu doprineti različitim poremećajima mentalnog zdravlja.
„Naše istraživanje otkriva specifične procese na sinaptičkom nivou koji objašnjavaju kako serotonin doprinosi razvoju ovog važnog regiona mozga tokom izlaganja fluoksetinu u ranom životu“, dodaje Oh. „Mi smo prvi koji su pružili eksperimentalne dokaze o direktnom uticaju serotonina na prefrontalni korteks u razvoju kada se fluoksetin uzima tokom trudnoće, jer fluoksetin ne samo da prolazi kroz placentu već i u majčino mleko.
Da bi proučili efekat, istraživači su posmatrali uticaj nedostatka i viška serotonina na razvoj mozga kod miševa. Otkrili su da serotonin nije samo uključen u celokupnu funkciju mozga, već ima i specifičnu ulogu u uticaju na to kako se pojedinačne veze između neurona menjaju i prilagođavaju, doprinoseći sposobnosti mozga da uči i prilagođava.
„Razumevanje ove korelacije ima potencijal da pomogne u ranoj intervenciji i razvoju novih terapeutika za neurorazvojne poremećaje koji uključuju disregulaciju serotonina“, rekao je Oh.
Istraživači kažu da zdravstveni radnici treba da budu uključeni u donošenje odluka oko individualizovane nege za trudnice, uključujući diskusiju o prednostima i neželjenim efektima antidepresiva i mogućim nefarmakološkim intervencijama za postporođajnu depresiju.
Istraživači planiraju da nastave sa proučavanjem uticaja fluoksetina, a zatim ispituju njegov uticaj na mozak tinejdžera u razvoju.