Insulinomi su abnormalni tumori, obično benigni, koji rastu u beta ćelijama pankreasa. Insulinomi proizvode dodatni insulin, više nego što telo može da iskoristi. Oni mogu izazvati hipoglikemiju ili nizak nivo šećera u krvi. Nizak nivo šećera u krvi može izazvati konfuziju, znojenje, slabost, konfuziju, pa čak i komu. Operacija je jedini tretman za pacijente sa insulinomom. Međutim, obično je povezano sa dužim vremenom za oporavak, a gubitak zdravog tkiva pankreasa može dovesti do dijabetesa.
U novoj studiji u Annals of Surgical Oncology, istraživači opisuju novu tehniku za minimalno invazivno uklanjanje ovih benignih tumora koji se nalaze u izazovnoj zadnjoj glavi pankreasa (desna strana stomaka, smeštena u krivini duodenuma (ili prvi deo tankog creva).
Tehnika koja se zove retro-laparoskopski pristup, omogućava hirurzima da bezbedno i efikasno uklone ove tumore bez uklanjanja zdravog tkiva pankreasa, čime se očuva funkcionalnost organa.
„Ovaj nalaz je važan jer nudi manje invazivnu i možda sigurniju opciju za uklanjanje tumora pankreasa, potencijalno smanjujući komplikacije i poboljšavajući oporavak pacijenata. Pored toga, tehnika može dovesti do manje incidence dijabetesa i insuficijencije pankreasa zbog očuvanja većine tkivo pankreasa“, objašnjava odgovarajući autor Eduardo Vega, MD, docent hirurgije na Bostonskom univerzitetu Chobanian & Avedisian School of Medicine.
Vega, u saradnji sa Fernandom Rotelarom, MD, Ph.D., sa Univerzitetske klinike Navara, Pamplona, Španija, izveo je laparoskopski retroperitonealni insulinom od 13 mm koji se nalazi u zadnjoj glavi pankreasa. To je uključivalo umetanje kamere i specijalizovanih instrumenata kroz mali rezovi (10 do 5 mm) na jednoj strani pacijentovog abdomena, omogućavajući preciznu identifikaciju i uklanjanje tumora.
Prema istraživačima, tehnika opisana u studiji može imati šire implikacije za korišćenje minimalno invazivnih hirurških procedura na drugim vrstama tumora pankreasa.
„Ova studija sugeriše uzbudljive mogućnosti za budućnost minimalno invazivne hirurgije i njene primene u složenim anatomskim scenarijima. Otvara vrata daljim inovacijama u hirurškim tehnikama koje bi mogle da budu od koristi pacijentima sa različitim vrstama tumora i medicinskim stanjima. Takođe može da otvori put za robotske retroperitonealne pristupe u budućnosti za hirurgiju pankreasa“, rekao je Vega.