Studija povezuje nivoe kadmijuma u ​​ženskom urinu sa endometriozom

Studija povezuje nivoe kadmijuma u ​​ženskom urinu sa endometriozom

Žene sa istorijom endometrioze imale su veće koncentracije kadmijuma u ​​urinu u poređenju sa onima bez te dijagnoze, prema studiji Michigan State Universiti koja sugeriše da bi toksični metal mogao biti povezan sa razvojem endometrioze.

Pogađajući jednu od 10 žena u reproduktivnom dobu, endometrioza je ginekološko stanje u kome se tkivo koje izgleda kao sluzokoža materice, ili materice, pojavljuje izvan materice. Oni sa endometriozom mogu iskusiti hronične, bolne i iscrpljujuće simptome, koji mogu ometati sve aspekte života, uključujući svakodnevnu aktivnost, radnu produktivnost, školski učinak i lične odnose.

„Uprkos štetnom uticaju endometrioze na kvalitet života, ona ostaje nedovoljno proučavano stanje“, rekla je Kristen Apson, docent na Odeljenju za epidemiologiju i biostatistiku na MSU College of Human Medicine i viši autor studije.

„Gledajući faktore rizika životne sredine kao što je metalni kadmijum, približavamo se razumevanju faktora rizika za ovo stanje“, dodala je prva autorka studije, Mendi Hol, analitičar podataka u Odeljenju za epidemiologiju i biostatistiku MSU.

Kadmijum je toksičan metal i „metaloestrogen“, što znači da može delovati kao hormon estrogen. U SAD, ljudi su obično izloženi kadmijumu udišući dim cigarete i jedu kontaminiranu hranu poput spanaća i zelene salate.

Iako ovo nije prva studija koja istražuje potencijalnu vezu između kadmijuma i endometrioze, istraživači su rekli da je to najveća studija koja se bavi proučavanjem kadmijuma izmerenog u urinu, što odražava dugotrajnu izloženost između 10 i 30 godina.

Za svoju studiju, istraživači su koristili podatke iz Nacionalnog istraživanja o zdravlju i ishrani, ili NHANES, predstavnika nacionalne studije za populaciju Sjedinjenih Država između 1999. i 2006. Od više od 41.000 učesnika u istraživanju, istraživači su ograničili svoju studijsku populaciju na osobe od 20 do 54 godine sa informacijama o dijagnozi endometrijuma. Studija je objavljena u časopisu Human Reproduction.

Istraživači su zatim analizirali podatke, podelivši nivoe kadmijuma u ​​četiri klase ili kvartila, pri čemu je prvi kvartil najniža izloženost, a četvrti najveća izloženost.

Otkrili su da je kod učesnika u drugom i trećem kvartilu dvostruko veća verovatnoća da će imati dijagnozu endometrioze od onih u prvom kvartilu. Podaci takođe sugerišu 60% povećanu prevalenciju endometrioze na osnovu koncentracija kadmijuma u ​​urinu u četvrtom kvartilu.

„Nalazi su zanimljivi s obzirom da kadmijum može da deluje kao hormon estrogen, a ovaj hormon je centralni za razvoj endometrioze“, rekao je Hol.

Istraživači kažu da su potrebne dodatne studije da bi se potvrdili njihovi nalazi. Upson je rekla da je ovaj rad deo njenog većeg istraživanja koje se bavi svakodnevnim faktorima koji mogu povećati izloženost toksičnim metalima kod žena, kao i uticaj toksičnih metala na ginekološko zdravlje. Hol planira da uključi faktore životne sredine u svoja tekuća istraživanja endometrioze i drugih ginekoloških stanja.