Prethodni imunitet na CMV smanjuje rizik od pobačaja i urođenih mana tokom trudnoće

Prethodni imunitet na CMV smanjuje rizik od pobačaja i urođenih mana tokom trudnoće

Istraživači sa Univerziteta Tulane su po prvi put pokazali da je mnogo manje verovatno da će majke preneti uobičajeni virus za koji se zna da izaziva pobačaje i urođene mane ako su izložene virusu pre nego što zatrudne. Studija označava značajan korak ka razvoju vakcine koja bi mogla da zaštiti majke i njihove bebe.

Citomegalovirus (CMV) je uobičajen herpesvirus od kojeg se većina žena nesvesno zarazi pre nego što dosegnu reproduktivnu dob. Obično je bezopasan osim tokom trudnoće kada je, ako se prenese na fetus u razvoju, vodeći uzrok pobačaja i urođenih mana, uključujući cerebralnu paralizu i gubitak sluha.

Istraživači odavno znaju da je rizik od komplikacija posebno visok za žene koje su zaražene CMV-om po prvi put tokom trudnoće, ali nisu u potpunosti razumeli zašto su one koje već nose virus manje ranjive.

Studija Tulane otkriva kako postojeći imunitet na CMV efikasno ograničava njegov prenos tokom trudnoće i štiti od povezanih urođenih mana. Studija, objavljena u PLOS Pathogens, precizno ukazuje na specifične imunološke mehanizme odgovorne za tu zaštitu.

Istraživači iz Nacionalnog istraživačkog centra za primate u Tulaneu koristili su model neljudskih primata koji blisko odražava ljudsku CMV infekciju i prenos. Oni su primetili da kada su trudne majke prvobitno bile zaražene CMV tokom prvog tromesečja, sve su prenele virus na svoje potomstvo, što je rezultiralo velikom stopom pobačaja.

Međutim, kada su neljudski primati prethodno zaraženi CMV-om ponovo inficirani tokom trudnoće, njihovo potomstvo je bilo zaštićeno. Snažan imuni odgovor primećen kod majki nakon reinfekcije doveo je do toga da je samo jedna od pet majki prošla virus kroz placentu, bez štetnih zdravstvenih ishoda ni za jednu od novorođenčadi.

„Razumevanje kako postojeći imunitet može da zaštiti od prenošenja CMV-a tokom trudnoće je ključno za razvoj efikasne CMV vakcine koja može da zaštiti sve trudnice i njihove nerođene bebe“, rekao je dr Amitinder Kaur, glavni istraživač i profesor mikrobiologije i imunologije.

Nalazi pokazuju da ako majka već ima imunitet na CMV pre nego što je zatrudnela, njen imuni sistem može efikasno da zaštiti bebu od urođenog prenosa CMV-a ako se ponovo inficira tokom trudnoće. Ovo istraživanje moglo bi imati veoma značajne implikacije za razvoj CMV vakcine za sprečavanje infekcija kod trudnica, posebno u oblastima sa visokom prevalencijom CMV-a.

Ova studija je omogućena zahvaljujući istraživanju prvog autora dr Matilde Mostrom, pomoćnice direktora jezgra za protočnu citometriju u Nacionalnom istraživačkom centru za primate Tulane.