Prema novom istraživanju objavljenom u AERA Open, studenti postižu bolje ocene na fakultetskim predmetima nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM) kada te učionice imaju veći broj nedovoljno zastupljenih rasnih manjina i studenata prve generacije.
Iako ova veza važi za sve studente, ona je još jača za studente koji su nedovoljno zastupljene rasne manjine (URM) i prvi u svojoj porodici koji pohađaju fakultet. Autori su otkrili da je u STEM predmetima sa većom zastupljenošću URM jaz u ocenama između studenata URM i onih koji nisu sa URM opao za 27%. Još impresivnije, razlika u ocenama između učenika prve generacije i studenata nove generacije opala je za 56% u STEM predmetima sa visokom zastupljenošću prve generacije.
Rasni i socioekonomski dispariteti u ocenama fakulteta i stopama diplomiranja su dugotrajna zabrinutost u STEM programima, posebno s obzirom na hitnu potrebu nacije da poveća svoju STEM radnu snagu i veće plate koje ovi diplomci zarađuju. Pored toga, autori naglašavaju da svi učenici imaju koristi od prisustva URM-a i učenika prve generacije u učionici.
„Zaista je primetno da poboljšanje rasne i socioekonomske zastupljenosti dovodi do koristi za sve i istovremeno smanjuje nejednakosti“, rekao je koautor studije Nikolas Bouman, profesor obrazovne politike i studija liderstva na Univerzitetu u Ajovi. „To nije igra sa nultom sumom.“
Bovman je sproveo studiju sa Christine Logel (Renison Universiti College), Jennifer LaCosse (Univerzitet Mičigen-Flint), Elizabeth A. Canning (Vashington State Universiti), Katherine T. U. Emerson (Univerzitet Indijana) i Mari C. Murphi (Univerzitet Indijana) . Njihova studija analizirala je podatke koje je prikupio College Transition Collaborative, koji su obuhvatali 11.868 studenata na 8.468 STEM kurseva na 20 američkih koledža i univerziteta od jeseni 2015. do leta 2017.
Pošto je Vrhovni sud eliminisao upotrebu rasno svesnog upisa na fakultete prošlog juna, autori primećuju da njihovi nalazi jasno pokazuju šta je u pitanju za studente jer institucije visokog obrazovanja traže alternativne načine da povećaju rasnu i socioekonomsku zastupljenost.
„Ključno je da koledži i univerziteti udvostruče svoje napore da stvore okruženja za učenje koja imaju značajnu raznolikost“, rekao je Bovman. „Ovo je posebno tačno u oblastima STEM, gde postoje dugotrajne praznine u kapitalu.“
Bovman je napomenuo da je studija prva na ovu temu koja koristi tako veliki, višeinstitucionalni skup podataka. Takođe je jedan od prvih koji je ispitao ulogu reprezentacije prve generacije učenika u učionici. Pored toga, autori su uzeli u obzir potencijalni samoizbor studenata u određene tipove kurseva ili u razrede sa demografski sličnim vršnjacima i druga moguća objašnjenja.
„Doslednost rezultata u svim karakteristikama studenata i kurseva ukazuje na važnost naših rezultata“, rekao je Bovman. „Uprkos prisustvu dugotrajnih sistemskih nejednakosti, politike koje promovišu pristup fakultetima za URM i studente prve generacije mogu napraviti razliku kada je u pitanju poboljšanje ishoda učenja.“