Paleolitske ljudske populacije su preživele čak iu najhladnijim i najsuvljim planinskim delovima Španije, prema studiji objavljenoj 4. oktobra 2023. u časopisu otvorenog pristupa PLOS ONE od strane Manuela Alkaraza-Kastanja sa Univerziteta Alkala, Španija, Havijera Aragonsiljo-del Rio Molina-Alto Tajo UNESCO Global Geopark, Španija i kolege.
Istraživanje drevnih populacija lovaca-sakupljača na Iberijskom poluostrvu uglavnom se fokusiralo na priobalne regione, sa relativno malo istraživanja u unutrašnjosti. Klasična hipoteza je bila da bi hladni i suvi uslovi unutrašnjosti Iberije bili suviše oštri da bi se takve populacije naseljavale tokom najhladnijih perioda poslednjeg glacijala, ali nedavna otkrića su počela da dovode u pitanje ovo gledište.
U ovoj studiji, istraživači izvještavaju o novim dokazima za ljudsku okupaciju na velikim visinama iz gornjeg paleolita Španije.
Ovaj dokaz dolazi sa lokacije pod nazivom Charco Verde II, koja se nalazi u provinciji Gvadalahara. Ova lokacija se nalazi na više od 1.000 metara nadmorske visine, u jednom od najhladnijih regiona Španije. Uprkos tome, obilje alata i ukrasa na lokalitetu otkriva ponavljajuću sekvencu ljudske okupacije između pre oko 21.000 i 15.000 godina. Ovaj vremenski raspon je posebno značajan jer uključuje dva najhladnija perioda poslednjeg glacijala.
Ovo otkriće dodatno dovodi u pitanje ideju da su ljudi iz gornjeg paleolita izbegavali unutrašnjost Iberije zbog njene oštre klime, i umesto toga pokazuje da je unutrašnjost bila domaćin složenih i relativno gustih naselja čak i tokom veoma hladnih i sušnih perioda.
Ovi nalazi doprinose rastućim dokazima o okupacijama srednjeg i gornjeg paleolita širom ovog regiona, što sveukupno ukazuje da istorijski nedostatak dokaza o nalazištima lovaca-sakupljača u unutrašnjosti Iberije nije tačan odraz praistorijske ljudske distribucije, već je rezultat savremenih istraživanja. do sada prioritetno proučavanje priobalnih regiona i zanemarivanje unutrašnjosti.