Studija pokazuje da se stimulacija mozga može koristiti za klasično kondicioniranje

Studija pokazuje da se stimulacija mozga može koristiti za klasično kondicioniranje

Istraživači sa Univerziteta Ruhr u Bohumu, Nemačka, uspešno su primenili poseban oblik klasičnog kondicioniranja. Oni su na grupi od 75 ljudi pokazali da se efekti transkranijalne magnetne stimulacije (TMS) mogu pokrenuti isključivo slušanjem tona.

Profesor Burkhard Pleger sa odeljenja za neurologiju Berufsgenossenschaftliches Universitatsklinikum Bergmannsheil opisuje rezultate zajedno sa doktorantima medicine Stefanom Eversom i Timom Drajerom i drugim kolegama u časopisu Scientific Reports.

Za izvođenje TMS-a, magnetna zavojnica se postavlja spolja preko određenog dela mozga. Jako magnetno polje stimuliše osnovne nervne ćelije da postanu aktivne. Ako se na ovaj način stimuliše određena oblast motornog korteksa, pomeriće se, na primer, kažiprst ili palac.

Za svoje istraživanje, tim iz Bohuma je koristio takozvanu transkranijalnu magnetnu stimulaciju sa uparenim pulsom (TMS). Ovo je uključivalo dva TMS stimulusa na razmaku od dvanaest milisekundi, što dovodi do jače kontrakcije mišića od jednog TMS-a. U fazi kondicioniranja, istraživači su uvek kombinovali ovaj upareni pulsni TMS sa tonom koji su učesnici čuli preko slušalica dok je TMS primenjen.

U fazi testiranja, učesnici više nisu bili izloženi dvostrukom TMS-u, već samo jednom TMS pulsu – uparenom ili sa uslovljenim tonom ili sa tonom koji učesnici ranije nisu čuli.

Istovremeno, istraživači su još jednom izmerili intenzitet mišićne kontrakcije na palcu: bio je znatno jači kada su učesnici slušali uslovljeni ton, za razliku od tona koji nisu čuli tokom kondicioniranja.

„Naše osnovno istraživanje dokazuje da tradicionalno uslovljavanje funkcioniše ne samo sa svesnim obrascima ponašanja“, zaključuje Burkhard Pleger. „Aktivnost mozga takođe može biti uslovljena kada se manipuliše spoljnom moždanom stimulacijom.“

Ovo je interesantno, jer se TMS može koristiti i kao terapijski pristup, na primer za poboljšanje mobilnosti osoba sa Parkinsonovom bolešću ili za lečenje depresije. „Generalno, efekti TMS-a su samo privremeni. Nestaju ako se stimulacija ne nastavi. Ako bi se ovi efekti mogli održavati uslovljenim tonovima, terapija bi mogla postati mnogo jednostavnija“, kaže Pleger.