Studija pokazuje da se endemske biljke prilagođavaju velikoj nadmorskoj visini prilagođavajući fenotipske osobine

Studija pokazuje da se endemske biljke prilagođavaju velikoj nadmorskoj visini prilagođavajući fenotipske osobine

Smeštene u jugozapadnoj Kini, planine Hengduan (HDM) su jedna od svetskih žarišta biodiverziteta, koju karakteriše raznolika topografija i izuzetno visoka planinska biodiverziteta. Rorippa elata (Brassicaceae) je endemska biljka u oblasti HDM i predstavlja idealan materijal za proučavanje alpske adaptacije.

U studiji objavljenoj u Journal of Plant Ecology, istraživači iz tropske botaničke bašte Ksishuangbanna (KSTBG) Kineske akademije nauka raspravljali su o tome kako je alpska biljka Rorippa elata prilagodila svoje fenotipske osobine kako bi se prilagodila promenama životne sredine na različitim nadmorskim visinama.

Kroz uobičajene eksperimente u bašti, istraživači su otkrili tipove i fenotipsku osnovu njegovih adaptivnih strategija i procenili doprinos različitih efekata njegovoj fenotipskoj varijaciji.

Između 2021. i 2022. uzorkovali su 37 genotipova iz reprezentativnih populacija u HDM-u na različitim nadmorskim visinama (2.800 m naspram 3.800 m) i izmerili devet adaptivno povezanih fenotipova, uključujući brzinu cvetanja i sadržaj glukozida u ulju senfa.

Koristeći statističke metode kao što su mešoviti linearni modeli, procenili su doprinos sredine ili genotipa fenotipskoj varijaciji kod Rorippa elata i identifikovali glavne faktore sredine koji utiču na prilagodljivost.

Rezultati su pokazali da su na fenotipsku varijaciju Rorippa elata zajednički uticali uticaji životne sredine i efekti interakcije genotip-sredina. Heterogenost po širini identifikovana je kao ključna varijabla životne sredine, objašnjavajući 32% adaptivne fenotipske varijacije. Rorippa elata se prilagođava velikoj nadmorskoj visini prilagođavajući svoje fenotipske osobine. Ove osobine mogu uključivati brzinu rasta, veličinu listova, fotosintetičku efikasnost itd.

Genotipovi iz severnog dela planine Hengduan pokazali su veću plastičnost u morfološkim fenotipovima kao što je brzina cvetanja, dok su genotipovi sa različitih nadmorskih visina u južnom delu planine Hengduan pokazali značajnu lokalnu prilagodljivost metaboličkih fenotipova kao što je sadržaj glukozida u gorušičinom ulju.

„Naša studija će pružiti okvir za razumevanje adaptivne strategije alpskih biljaka i promovisanje očuvanja planinskog biodiverziteta“, rekao je Ksing Iaovu iz KSTBG.