Novi nalazi sugerišu da odložene povratne informacije mogu poboljšati učenje kod osoba sa traumatskom povredom mozga

Novi nalazi sugerišu da odložene povratne informacije mogu poboljšati učenje kod osoba sa traumatskom povredom mozga

Istraživači Fondacije Kessler objavili su novu studiju koja istražuje efekte odloženih povratnih informacija na učenje kod osoba sa umerenom do teškom traumatskom povredom mozga (TBI). Članak „Zaobilaženje strijatalnih mehanizama učenja korišćenjem odloženih povratnih informacija da bi se zaobišli nedostaci učenja kod traumatskih povreda mozga“ objavljen je na mreži pre štampanja 24. jula 2024. u časopisu za rehabilitaciju traume glave.

Cilj ove studije je bio da se procene efekti odloženih u odnosu na trenutne povratne informacije o učinku na učenje kod osoba sa TBI i da se ispitaju povezane moždane mreže. Nalazi su otkrili da su odložene povratne informacije dovele do boljih performansi učenja u poređenju sa trenutnim povratnim informacijama ili da ih uopšte nema. Ovaj nalaz takođe sugeriše da odložene povratne informacije mogu angažovati regione mozga odgovorne za vraćanje memorije i samopouzdanje.

Autori Fondacije iz Centra za istraživanje traumatskih povreda mozga su dr Ekaterina Dobriakova, dr Tien T Tong, Olesia Iosipchuk, Anthoni Lekuerica, dr Veronica Schneider, Nenci Chiaravalloti, Ph. pridružio se Joshua Sandri, Ph.D., Odsek za psihologiju, Montclair State Universiti.

„Uočeni rezultati mogu se objasniti odloženom obradom povratnih informacija koja zaobilazi strijatalne dopaminergičke regione mozga odgovorne za učenje iz trenutnih povratnih informacija koje su oštećene kod TBI“, rekla je glavni autor dr Dobrijakova, pomoćnik direktora, Neuroscience Research u Fondaciji.

Studija je takođe pokazala da su učesnici imali veće poverenje u svoje performanse učenja tokom ispitivanja sa odloženim povratnim informacijama, podržano povećanom moždanom aktivnošću u superiornom parijetalnom i ugaonom girusu – oblastima koje su povezane sa uspešnim vraćanjem memorije i većim samopouzdanjem u pamćenje.

Dvadeset osam učesnika sa umerenom do teškom TBI učestvovalo je u zadatku učenja reči uparenih saradnika dok su bili podvrgnuti magnetnoj rezonanciji (MRI). Povratne informacije su predstavljene ili odmah, nakon kašnjenja, ili uopšte nisu, sa podacima o ponašanju i slikama mozga koji otkrivaju prednosti odloženih povratnih informacija. Glavne mere uključivale su tačnost performansi učenja, ocene poverenja, upitnik nakon zadatka i signal koji zavisi od nivoa kiseonika u krvi.

„Dok je većina postojećih studija fokusirana na neposrednu povratnu informaciju, uticaj odloženih povratnih informacija na učenje je nedovoljno proučavan. Prethodno istraživanje je pokazalo da učenje iz neposredne i odložene povratne informacije koristi različite regione mozga kod zdravih osoba“, objasnila je dr Dobrijakova.

„Naša studija sugeriše da, kod osoba sa TBI, odložene povratne informacije mogu biti dragoceno sredstvo za poboljšanje ishoda učenja angažovanjem regiona mozga koji su povezani sa pamćenjem i samopouzdanjem, čime se zaobilaze oštećeni putevi neposredne obrade povratnih informacija.“