Kleptomani pokazuju različite obrasce moždane aktivnosti

Kleptomani pokazuju različite obrasce moždane aktivnosti

Tim istraživača sa Univerziteta Kjoto nedavno je otkrio da pacijenti sa kleptomanijom pokazuju različite obrasce gledanja i moždane aktivnosti kada se prikazuju slike sa ekološkim znacima relevantnim za njihove simptome. Takve karakteristike nisu primećene kod zdravih subjekata.

„Studije poput naše mogle bi da pomognu u odvraćanju impulzivno počinjenih zločina poput krađe u radnji i doprinesu stvaranju boljeg društva“, kaže glavni autor Jukiori Goto.

Istraživanja pacijenata sa zavisnošću od alkohola takođe su otkrila ekološke znakove koji dovode do žudnje, fenomena poznat kao žudnja izazvana znakom.

„Iako je veličina uzorka bila mala i još uvek preliminarna, naša studija po prvi put izveštava da kleptomanija takođe može uključivati mehanizme koji bi mogli biti slični, ako ne i identični, onima koji se odnose na zavisnost od droga“, primećuje Goto.

Druge bihejvioralne zavisnosti primećene u kockanju, igranju igara i korišćenju interneta dele ove mehanizme, klinički nazvan poremećaj upotrebe supstanci.

Kleptomaniju karakteriše patološka, kompulzivna i ponavljajuća krađa radi samog čina i nije motivisana bilo kakvim osećajem materijalne koristi. Terapijski tretmani postaju važniji u sprečavanju ponovljenih osuda od konvencionalnih krivičnih kazni, za koje se pokazalo da su neefikasne u suzbijanju ovog neprilagođenog ponašanja.

Dok kleptomanija ispunjava kriterijume zavisnosti i klasifikovana je kao „poremećaj poremećaja, kontrole impulsa i ponašanja“ od strane Američkog psihijatrijskog društva, do danas je objavljeno nekoliko studija o ovom stanju.

Gotovo istraživanje je ispitalo 11 pacijenata sa zavisnošću od ponašanja i 27 zdravih odraslih ispitanika. Svakom su prikazane fotografije i video-slike, od kojih su neke sadržale ekološke znakove relevantne za simptome — kao što su prodavnice i njihova roba — dok su druge prikazivale nebitne, poput prirodnih pejzaža.

Koristeći tehnologiju praćenja očiju, obrasci pogleda svih subjekata su praćeni dok su gledali materijale za testiranje. Njihova moždana aktivnost je istovremeno merena funkcionalnom bliskom infracrvenom spektroskopijom, neinvazivnom metodom koja otkriva promene hemoglobina u prefrontalnom korteksu.

FNIRS snimci tima otkrili su kompromitovanu aktivnost u desnom prefrontalnom korteksu pacijenata sa kleptomanijom tokom obavljanja zadatka. Ovi rezultati su u korelaciji sa drugim bihevioralnim zavisnicima koji pokazuju nesposobnost da procene verovatnoću rizika i nalaze se u zamci sistema nagrađivanja.

„Naša studija može dovesti do razvoja terapijskih tretmana koji ciljaju na neprilagođeno učenje, ne samo za zavisnost od droga, već i za poremećaje kontrole impulsa kao što je kleptomanija“, razmišlja Goto.