Studija pokazuje da egipatski lešinari uzgojeni u zatočeništvu mogu poboljšati performanse leta i migracije

Studija pokazuje da egipatski lešinari uzgojeni u zatočeništvu mogu poboljšati performanse leta i migracije

Dve vrste iskustava utiču na veštine ponašanja životinja: životno okruženje tokom njegovog ranog razvoja i stečeno iskustvo. Istraživači sa Univerziteta Ben-Gurion u Negevu pratili su egipatske lešinare tokom migracije, kritičnog i izazovnog perioda za njih, i istraživali kako su se razvijale njihove letačke veštine ispitivanjem njihovih performansi korišćenjem praćenja visoke rezolucije.

Njihovi nalazi su objavljeni u časopisu Current Biology.

Veštine letenja dve grupe ptica vrste egipatskog lešinara (Neophron percnopterus), grabljivice koja leti na velike udaljenosti, procenjene su korišćenjem GPS predajnika za 127 jesenjih migracija 65 jedinki. Dve grupe su se prilično razlikovale u pogledu svojih ranih životnih iskustava: jedna grupa je odgajana u zatočeništvu, a druga u divljini.

Ptice u obe grupe poboljšale su svoje performanse leta i migracije kako su sticale iskustvo. Međutim, uočena poboljšanja su bila najočitija kod supova uzgajanih u zatočeništvu.

Tokom svoje prve migracije, ptice uzgajane u zatočeništvu bile su manje efikasne, ali su mogle sustići performanse migracije onih koje su uzgajane u divljini već tokom druge migracije. Stoga je stečeno iskustvo pomoglo da se u ranoj fazi nadoknade nedostaci njihovog ranog životnog iskustva.

Kao što je ljudima teže da nauče jezik u starosti, lešinari koji su se izlegli u zatočeništvu i pušteni na slobodu u kasnijoj dobi, teško su naučili neophodne veštine letenja i lutanja, ali su na kraju sustigli one koji su naučili ranije.

„Uspeli smo da generišemo podatke o migracijama i veštinama letenja lešinara. Podaci su omogućili da saznamo o vrednosti ranog iskustva i stečenog iskustva i njihovom uticaju na sposobnost ptica da se nose sa izazovnim periodima kao što je migracija“, objasnio je dr Ron Efrat, jedan od vodećih istraživača, koji je nedavno završio doktorske studije u laboratoriji prof. Oded Berger-Tal sa Instituta Jacob Blaustein za istraživanje pustinja na Univerzitetu Ben-Gurion u Negevu.

Čini se da na ptice, kao i na ljude, utiče i njihovo životno iskustvo“, zaključio je on.