Možete li da kažete da li je ono što trenutno čitate napisao čovek ili ga je stvorila veštačka inteligencija? da li ti je stalo? To su u suštini pitanja koja su istraživači Univerziteta Kalifornije u San Dijegu postavili u eksperimentu sa ChatGPT-om u regionalnoj srednjoj školi.
Istraživači su testirali nastavnike i učenike sa parovima eseja — jedan srednjoškolac, a drugi ChatGPT — i zamolili ih da identifikuju koji je esej delo čoveka, a koji jezičkog modela veštačke inteligencije. Nastavnici su bili u pravu oko 70% vremena. Učenici su u proseku postigli 62%.
To možda ne izgledaju kao strašni znaci; oni prolaze ocene, zar ne? Ali istraživači kažu da bi brojke trebalo da budu znatno iznad 90% da je lako uočiti razliku.
Samopouzdanje takođe nije bilo u korelaciji sa tačnošću. Ljudi koji su mislili da mogu da uoče rad chatbota nisu prošli bolje od onih koji su bili manje sigurni u svoje sposobnosti.
„Bili smo iznenađeni što su nastavnici koji su imali iskustva sa ChatGPT-om ili sa istorijom podučavanja engleskog jezika u srednjoj školi smatrali da je zadatak tako izazovan“, rekla je viši autor Gejl Hejman, profesor psihologije na UC San Diego School of Social Sciences.
Ovi nalazi naglašavaju široko rasprostranjenu zabrinutost u vezi sa studentima koji potencijalno pretvaraju eseje generisane veštačkom inteligencijom kao svoje i izvlače se sa nepoštenim ponašanjem.
„Ali takođe“, rekao je Hejman, „jedan od najzanimljivijih — i najzabrinjavajućih — aspekata naše studije je da su nastavnici lošije postupili u zadatku identifikacije kada je par eseja uključivao studentski esej koji je bio posebno dobro napisan. mnogi nastavnici su rekli da su pretpostavili da je bolje napisan esej generisao ChatGPT. Ovaj nalaz sugeriše da je veća verovatnoća da će nastavnici „optužiti“ dobro napisan esej da ga je izradila veštačka inteligencija – što takođe ima neke potencijalno zabrinjavajuće implikacije u stvarnom životu. svetsko okruženje učionice“.
Studija, objavljena u časopisu Human Behavior and Emerging Technologies, uključila je 69 nastavnika srednjih škola i 140 srednjoškolaca kao učesnike. Teme eseja bile su slične onima koje se obično postavljaju u školama. (Jedna tema je, na primer, bila: „Zašto je književnost važna?“)
Studija je takođe ispitala učesnike o njihovim stavovima o ChatGPT-u.
Učenici su prijavili veći optimizam od svojih nastavnika u vezi sa budućom ulogom ChatGPT-a u obrazovanju i manje negativno od nastavnika ocenili su moguće povrede akademskog integriteta kao što je slanje eseja generisanih veštačkom inteligencijom.
Koautor studije Rilei Cok, srednjoškolac koji je volontirao kao istraživački asistent na studiji, rekao je: „Bilo mi je uzbudljivo gledati moje kolege i nastavnike kako shvate ovu novu tehnologiju i iz perspektive učenika i iz psihologije. istraživač. Bilo je zanimljivo videti da su nastavnici imali mnogo briga u vezi sa ChatGPT-om koje se nisu ticale učenika.“
Kao što je jedan srednjoškolski profesor koji je učestvovao u studiji prokomentarisao, „Mislim da bi ChatGPT mogao imati neke zanimljive aplikacije u učionici, ali moja zabrinutost nadmašuje sve pozitivne. kao njihova sposobnost da istraju kroz težak rad“.
Istraživači veruju da njihova studija naglašava i neke od izazova i mogućnosti koje ChatGPT donosi obrazovanju.
„Na ivici smo velike promene u obrazovnim praksama jer visokokvalitetni sadržaj nalik ljudima postaje sve dostupniji za svakoga“, rekao je koautor Tal Valcer, postdoktorski saradnik u Heimanovoj laboratoriji na UC San Diego. „Kako tačno postupamo sa ovom tranzicijom pokreće važna etička razmatranja. Na primer, činjenica da verzija ChatGPT-a sa plaćenom pretplatom ima bolji učinak na mnogim standardizovanim testovima od besplatno dostupne verzije može da pogorša već postojeću zabrinutost oko pravičnosti u obrazovanju.“
Hejman i Volcer planiraju da nastave istraživanje u ovoj oblasti „kako bi razvili empirijsku osnovu za najbolje prakse u vezi sa etičkom upotrebom veštačke inteligencije u srednjem obrazovanju“, rekao je Hejman. Oni će istražiti koje vrste aktivnosti poboljšavaju učenje, kako bi pomogli da se otkriju načini na koje se ChatGPT može koristiti kao neka vrsta saradnika.