Ljudski mozak ima sposobnost da privremeno skladišti bitne informacije kroz radnu memoriju, što omogućava efikasno rešavanje problema. Nedavna studija istraživača sa Univerziteta u Pekingu istraživala je neuronske mehanizme koji podržavaju hijerarhijsku organizaciju informacija u radnoj memoriji. Njihovi nalazi, objavljeni u časopisu Nature Human Behavior, ukazuju na to da se hijerarhijska organizacija informacija u radnoj memoriji može predstaviti dvodimenzionalnom neuronskom geometrijom.
Umesto jednostavnog zadržavanja informacija, radna memorija reorganizuje sekvence u hijerarhijski strukturirane delove kako bi se prevazišla ograničenja kapaciteta i omogućilo fleksibilno ponašanje. Kroz eksperimente elektroencefalografije (EEG) i magnetoencefalografije (MEG), istraživači su pratili neuronsku aktivnost učesnika dok su pokušavali da zapamte hijerarhijski organizovane sekvence slogova.
Njihova istraživanja pokazuju da su slogovi kodirani kao 2D neuronske reprezentacije, sa različitim dimenzijama koje predstavljaju lokalnu i globalnu poziciju u sekvenci. Ovi rezultati naglašavaju važnost faktorizovane multidimenzionalne neuronske geometrije u radnoj memoriji, pružajući nova saznanja o organizacionim principima koji se zasnivaju na strukturi mozga.
Ovaj rad doprinosi razumevanju procesa radne memorije i pruža osnovu za dalja istraživanja koja će istražiti 2D geometrijske reprezentacije informacija u radnoj memoriji. Nastavak istraživanja mogao bi dovesti do novih otkrića u oblasti kognitivne neurologije i funkcije ljudskog uma.