Dok su respiratorni i digestivni sistemi pasa ranije proučavani nezavisno, istraživači na Univerzitetu u Misuriju Koledž za veterinarsku medicinu (CVM) istražuju interakciju između poremećaja u bilo kom od ovih sistema u poslednjoj deceniji. Jedna od njihovih najnovijih studija podržava snažnu vezu između ova dva sistema, otkrivajući da je 75% pasa sa respiratornom bolešću bez znakova gastrointestinalnog (GI) imalo jednu ili više koegzistirajućih abnormalnosti probavnog sistema.
Nalazi, koji mogu unaprediti dijagnozu i lečenje bolesti kod pasa, ukazuju na to da i vlasnici pasa i kliničari treba da pokušaju da identifikuju i pažljivo prate potencijalne probleme sa varenjem kod pasa sa respiratornom bolešću, čak i kada se čini da psi nemaju problema sa gutanjem. , povratiti ili povraćati.
„Psi koji dolaze u našu kliniku sa znacima respiratornih bolesti, kao što su kašalj ili otežano disanje, često mogu imati probleme u gornjem aerodigestivnom traktu“, rekla je Kerol Reinero, profesor u CVM-u koji je vodio studiju. „Ovo ima smisla jer upravo u tom području gde se ti putevi ukrštaju, zdrav pas treba da udiše, a ne da guta ili guta i ne udiše, ali kada to krene naopako, mogu razviti bolest, uključujući mogućnost gutanja previše vazduha ili unošenje hrane ili vode u pluća“.
U studiji, koja je uključivala 45 pasa sa respiratornim kliničkim znacima bez GI znakova i 15 zdravih pasa kao kontrolnu grupu, snimljen je video rendgenski snimak dok je svaki pas jeo i pio u prirodnom položaju (dok je stajao) kako bi se potražile abnormalnosti. pri gutanju ili kretanju materijala u ili nazad iz stomaka životinje.
Nalazi su pokazali da su psi sa respiratornom bolešću daleko verovatnije imali abnormalnosti kao što su slučajno udisanje hrane ili tečnosti u pluća, stanje poznato kao aspiracija, gastroezofagealni ili ekstraezofagealni refluks i problemi sa gutanjem nego kontrolni psi.
Studije kao što je ova naglašavaju činjenicu da je ova veza između respiratornih i GI poremećaja, takođe poznata kao aerodigestivni poremećaji, bila nedovoljno prepoznata već dugi niz godina.
Ovi pacijenti su jedan od razloga zašto su Reinero i Aida Vientos-Plotts, koji su oboje veterinari sa specijalnom obukom iz interne medicine, suosnivali kliniku BREATHE 2022. godine. DIŠI, akronim za Bringing Respiration and Aerodiggestion Tovard Health, je subspecijalitet klinika u okviru CVM-a koja ima za cilj da pomogne pacijentima sa respiratornim i aerodigestivnim poremećajima.
„Kada pacijenti dođu na procenu, postavljamo vrlo konkretna pitanja o okruženju kućnih ljubimaca, ishrani, da li je njihov kašalj povezan sa jelom ili pićem, ili ako njihov ljubimac ispusti hranu kada jedu, između ostalog“, rekao je Vientos- Plotts. „Odgovori na ova pitanja mogu pomoći u informisanju naših preporuka za dodatne dijagnostičke testove koji nam omogućavaju da pružimo sveobuhvatan plan za svakog pojedinačnog pacijenta.“
Lekari su objasnili da u zavisnosti od situacije, strategije upravljanja koje mogu pomoći da se poboljša kvalitet života pacijenata mogu uključivati promene u ishrani, alternativu vode, operaciju ili preporuke za dobijanje ili gubitak težine.
„Ponekad bismo mogli da preporučimo prelazak sa žitarica na konzerviranu hranu ili prilagođavanje makronutrijenata za više ili manje proteina ili masti“, rekao je Vientos-Plotts.
Vientos-Plotts je dodao da je veća verovatnoća da će francuski buldozi i druge rase ravnih ili ‘zgnječenih’ lica imati i respiratorne i GI probleme nego većina rasa pasa.
„To je zato što su njihova respiratorna tkiva zgnječena na mnogo manjoj površini, tako da su rupe za dovođenje vazduha manje“, rekao je Reinero. „Dok se bore da dišu, to može da izazove refluks ili hernijaciju njihovog stomaka, a takođe imaju tendenciju da budu veoma uzbuđeni zbog jela pa mogu da zaborave da dišu dok ne progutaju, potencijalno uzrokujući da im hrana ili tečnost dospeju u pluća. .“
Prema Američkom kinološkom klubu, francuski buldog je nedavno rangiran kao najpopularnija rasa pasa u Sjedinjenim Državama, prestigavši labrador retrivera, koji je bio na prvom mestu za prethodnu 31 godinu.
Dok je ova studija procenjivala širok spektar malih i velikih rasa sa različitim konformacijama lica i pronašla globalnu vezu između respiratornih i digestivnih poremećaja, ona naglašava da se čini da su aerodigestivni poremećaji uobičajeni i da se mogu javiti kod svakog psa kućnog ljubimca.