Studija poboljšava predviđanje odgovora na terapiju kod pacijenata sa metastatskim karcinomom bubrežnih ćelija

Studija poboljšava predviđanje odgovora na terapiju kod pacijenata sa metastatskim karcinomom bubrežnih ćelija

dr Niklas Klumper, specijalizant na Odeljenju za urologiju Univerzitetske bolnice u Bonu (UKB) i vođa radne grupe na Institutu za eksperimentalnu onkologiju (IEO), i dr Jonas Saal, specijalizant Medicinske klinike III za hematologiju i onkologiju u UKB, je pokazao značajno poboljšanje u predviđanju odgovora na terapiju metastatskog karcinoma bubrežnih ćelija tako što je uključio nivo upale, koji je procenjen korišćenjem dva direktna parametra krvi, zajedno sa konvencionalnim pristupom zasnovanim na slikanju.

Karcinom bubrežnih ćelija je najčešći oblik raka bubrega. Za lečenje metastatskog karcinoma bubrega, kombinacije imunoterapije se koriste kao prva linija lečenja. Oni su dizajnirani da aktiviraju imuni sistem pacijenta da prepozna i bori se protiv malignih ćelija raka. Ove visoko efikasne terapije prve linije trenutno postižu kontrolu bolesti kod preko 80% pacijenata sa metastatskim karcinomom bubrežnih ćelija.

Pouzdano predviđanje odgovora na lečenje je kritično za optimalno upravljanje pacijentom. Međutim, u svakodnevnoj kliničkoj praksi, samo snimanje (obično kompjuterizovanom tomografijom (CT)) sa nejasnom procenom zapremine tumora se koristi za procenu odgovora na lečenje. Međutim, samo posmatranje zapremine tumora ne može adekvatno predvideti ko će imati koristi od imunoterapije na duži rok. Komplementarni markeri za predviđanje dalje progresije bolesti su stoga od suštinskog značaja za dalju optimizaciju i vođenje terapije.

Istraživačka grupa koju je predvodio dr Klumper sada je uspela da pokaže da istraživanje dva jeftina i široko dostupna inflamatorna markera u krvi (C-reaktivni protein (CRP) i albumin) značajno poboljšava predviđanje terapijskog odgovora kod pacijenata sa metastatskim karcinom bubrežnih ćelija, posebno u velikoj grupi pacijenata sa kontrolom bolesti u prvom praćenju (>80%). Autori su zaključili da i radiološko snimanje i komplementarnu analizu nivoa upale treba koristiti za praćenje pacijenata sa metastatskim karcinomom bubrežnih ćelija u budućnosti.

„Naš novi pristup za poboljšano praćenje terapije i predviđanje odgovora na terapiju zasniva se na kombinaciji snimanja i procene nivoa upale kroz kolekciju dva jednostavna parametra krvi: CRP i albumin integrisane u dobro poznatu modifikovanu ocenu prognoze u Glasgovu (mGPS). ). Nalazi naše studije izvedeni su iz kohorti pacijenata koji su učestvovali u dve odvojene randomizovane studije fokusirane na metastatski karcinom bubrežnih ćelija. Ovi rezultati snažno zagovaraju trenutnu primenu mGPS-a kao prognostičkog alata za predviđanje ishoda kod osoba sa dijagnozom metastatskog karcinoma bubrežnih ćelija. “ rekao je dr Niklas Klumper.

mGPS se određuje dodeljivanjem jedne tačke za povišenu koncentraciju CRP u serumu (> 10 mg/L) i, samo kod pacijenata sa povišenim CRP, drugu tačku za sniženi albumin u serumu (< 35 g/L). Pacijenti se zatim kategorišu kao nizak rizik (0 poena), srednji rizik (1 bod) i visok rizik (2 poena).

„Oba parametra krvi su široko dostupna i jeftina za određivanje, i stoga se mogu odmah integrisati u kliničku praksu širom sveta kako bi se poboljšalo praćenje terapije pacijenata sa rakom. Poboljšano predviđanje neuspeha lečenja moglo bi bolje da identifikuje pacijente koji bi mogli imati koristi od promene ili intenziviranja terapije. Ovaj koncept treba istražiti u budućim studijama“, rekao je dr Jonas Sal.

Studija je objavljena u JAMA Oncology.