Žene koje su podvrgnute autolognoj rekonstrukciji dojke – u kojoj se dojka rekonstruiše korišćenjem sopstvenog tkiva pacijenta – prijavljuju veće zadovoljstvo svojim grudima tokom praćenja, u poređenju sa ženama koje su podvrgnute rekonstrukciji zasnovanoj na implantatima, izvještava studija u posebnom oktobarskom dodatku časopisa Plastična i rekonstruktivna hirurgija.
„Nalazi su bili neočekivani, pošto je autologna rekonstrukcija dojke složenija procedura, sa većom stopom teških komplikacija,“ komentariše glavni autor Nadia Sadok, MD, Ph.D., Univerzitetskog medicinskog centra Groningen, Holandija. Članak se pojavljuje kao deo dodatka posvećenog novim istraživanjima o trenutnim ishodima rekonstrukcije dojke.
Studija je uporedila mere kvaliteta života (KoL) kod žena koje su birale različite opcije za rekonstrukciju dojke nakon mastektomije zbog raka dojke. Analizom su obuhvaćene 63 žene koje su odabrale autolognu rekonstrukciju, izvedenu pomoću režnja sopstvene kože i tkiva ispod njega; i 75 žena koje su se odlučile za rekonstrukciju zasnovanu na implantatima.
Koristeći validirani BREAST-K upitnik, pacijenti su ocenili „zadovoljstvo grudima“ i druge rezultate kvaliteta života pre operacije i šest nedelja i šest meseci nakon toga. Pre operacije, žene u autolognoj grupi imale su niže rezultate na svim BREAST-K merama. To je uključivalo niže ocene za zadovoljstvo grudima: prosečno 49 poena (na skali od 0 do 100) u poređenju sa 59 poena za žene koje biraju rekonstrukciju zasnovanu na implantatima.
Žene koje su se odlučile za autolognu rekonstrukciju imale su veću stopu teških komplikacija: 27% naspram 12%. To je bilo u skladu sa opsežnijom operacijom potrebnom za rekonstrukciju režnja. Zbog razlika u preoperativnom zadovoljstvu i stopi komplikacija, istraživači su očekivali da će žene u autolognoj grupi imati niže rezultate kvaliteta života tokom praćenja.
Međutim, BREAST-K ocene su govorile drugu priču. Žene koje su bile podvrgnute autolognoj rekonstrukciji imale su više rezultate za zadovoljstvo grudima u šest nedelja (prosek 62 naspram 51) i šest meseci (68 naspram 57). Ocene zadovoljstva grudima bile su veće kod žena koje su bile podvrgnute hitnoj u odnosu na odloženu rekonstrukciju, i kod onih koje su imale jednostepenu u odnosu na dvoetapnu rekonstrukciju.
Rezultati za psihosocijalno i seksualno blagostanje takođe su bili viši u autolognoj grupi. Većina ostalih ocena kvaliteta života, uključujući opšte zadovoljstvo rezultatima, bila je slična između grupa.
Zašto su žene u autolognoj grupi imale veće zadovoljstvo, uprkos nižim preoperativnim rezultatima i većoj stopi komplikacija?
„Moguće je da se razlike u preoperativnim rezultatima ne objašnjavaju samo vremenom rekonstrukcije, već da su takođe povezane sa tipom tela i povezane sa samoopaženom slikom tela i zadovoljstvom telom“, pišu dr Sadok i koautori.
„Specijalno izdanje grudi“ za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju iz 2023. predstavlja sedam originalnih, nenaručenih studija o komplikacijama i ishodima koje je prijavio pacijent u autolognoj rekonstrukciji dojke i rekonstrukciji dojke zasnovanoj na implantatima. „Ova zbirka članaka slavi neke od napretka i inovacija koje nastavljaju da pomažu u poboljšanju kvaliteta nege koju dobijaju naši pacijenti sa rakom dojke“, komentariše gostujući urednik i ko-urednik za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju Ejmi S. Kolvel, dr.
Specijalno izdanje je tempirano da se poklopi sa mesecom svesti o raku dojke i Danom svesti o rekonstrukciji dojke. Proslavljen 17. oktobra ove godine, „Dan BRA“ je osmišljen da edukuje žene o opcijama i ishodima rekonstrukcije dojke nakon karcinoma – uključujući savezni zahtev za osiguranjem za operaciju rekonstrukcije dojke.