Studija otvara vrata za razvoj sojeva genskog pogona za suzbijanje populacije medu mušicama

Studija otvara vrata za razvoj sojeva genskog pogona za suzbijanje populacije medu mušicama

Istraživači su stvorili prvi genski pogon za mediteransku voćnu mušicu (medfli), globalnu poljoprivrednu štetočinu koja utiče na proizvodnju hrane. Tim su predvodili dr Nikolai Vindbichler i dr Angela Meccariello sa Imperial’s Department of Life Sciences, a uključivali su istraživače sa Univerziteta Istočne Anglije i Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu. Studija je objavljena u Nature Communications.

Genski nagoni su genetske modifikacije koje se prvenstveno šire po vrsti i koje su dizajnirane da smanje populaciju. U divljini još nisu pušteni genski pogoni, ali se pokazalo da su verzije komaraca koji nose malariju veoma efikasne u laboratoriji.

Ovaj uspeh je podstakao istraživače da pogledaju druge vrste štetočina koje bi mogle biti podložne sličnim intervencijama. Tim je bio u mogućnosti da cilja proces određivanja pola kod meduših, stvarajući genski pogon koji transformiše genetske ženke u plodne, ali bezopasne KSKS mužjake. Dokaz koncepta pokazuje kako se genski pogoni mogu primeniti na štetočine insekata u istoj grupi kao i medušice.

Dr Mekarijelo je rekao: „Naši rezultati pokazuju neiskorišćeni potencijal genskih pokreta za borbu protiv poljoprivrednih štetočina na ekološki prihvatljiv i ekonomičan način.