Istraživači su stvorili prvi genski pogon za mediteransku voćnu mušicu (medfli), globalnu poljoprivrednu štetočinu koja utiče na proizvodnju hrane. Tim su predvodili dr Nikolai Vindbichler i dr Angela Meccariello sa Imperial’s Department of Life Sciences, a uključivali su istraživače sa Univerziteta Istočne Anglije i Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu. Studija je objavljena u Nature Communications.
Genski nagoni su genetske modifikacije koje se prvenstveno šire po vrsti i koje su dizajnirane da smanje populaciju. U divljini još nisu pušteni genski pogoni, ali se pokazalo da su verzije komaraca koji nose malariju veoma efikasne u laboratoriji.
Ovaj uspeh je podstakao istraživače da pogledaju druge vrste štetočina koje bi mogle biti podložne sličnim intervencijama. Tim je bio u mogućnosti da cilja proces određivanja pola kod meduših, stvarajući genski pogon koji transformiše genetske ženke u plodne, ali bezopasne KSKS mužjake. Dokaz koncepta pokazuje kako se genski pogoni mogu primeniti na štetočine insekata u istoj grupi kao i medušice.
Dr Mekarijelo je rekao: „Naši rezultati pokazuju neiskorišćeni potencijal genskih pokreta za borbu protiv poljoprivrednih štetočina na ekološki prihvatljiv i ekonomičan način.