Studija otkriva uticaj pandemije španskog gripa iz 1918. na zdravlje beba

Studija otkriva uticaj pandemije španskog gripa iz 1918. na zdravlje beba

U jeku pandemije gripa „španskog gripa“ 1918/1919, povećala se verovatnoća niske porođajne težine i mrtvorođenih žena u Švajcarskoj, prema novoj studiji objavljenoj u časopisu otvorenog pristupa PLOS ONE, koju je uradio Kaspar Staub sa Univerziteta. iz Ciriha, Švajcarska, i kolegama.

Narušeno zdravlje novorođenčadi je stalna briga javnog zdravlja širom sveta. Razumevanje determinanti koje ometaju normalan razvoj i rast fetusa i odojčadi je ključno za poboljšanje neonatalnog zdravlja u celini. U novoj studiji, istraživači su analizirali podatke o majkama i novorođenčadi iz porodilišta u Bernu od 1880. do 1900. i od 1914. do 1922. godine.

Sve u svemu, stopa prevremenog rođenja i mrtvorođenosti smanjila se između prvog i drugog skupa podataka. Međutim, studija je otkrila da je učestalost niske porođajne težine značajno povećana 1918. (OR 1,49, 95% CI 1,00–2,23) i 1919 (OR 1,55, 95% CI 1,02–2,36), godinama koje se poklapaju sa španskim gripom .

Pored toga, majke koje su bile u velikoj meri izložene pandemiji gripa tokom trudnoće – na osnovu datuma njihove trudnoće i stope infekcije u to vreme – imale su veći rizik od mrtvorođenosti (OR 2,27, 95% CI 1,32–3,90). Podaci o infekciji gripom tokom trudnoće bili su previše neprecizni u skupu podataka da bi bili konačni na individualnom nivou.

Autori zaključuju da su faktori koji utiču na zdravlje novorođenčadi višefaktorni, ali verovatno postoji određena doslednost u svim pandemijama, sa sličnim obrascima povećanja mrtvorođenih i niske porođajne težine u trudnoćama izloženim i pandemiji iz 1918. i COVID-19.

Autori dodaju: „Sve češće se izveštava da pandemije negativno utiču na ishod trudnoće. Naša studija je još jedan primer koji pokazuje da je najveća pandemija prošlog veka bila povezana sa većim rizikom od mrtvorođenih i male telesne težine. Ovo nas podstiče da se bolje pripremimo za buduće pandemije da ublažiti njihove efekte na zdravlje majki i novorođenčadi“.