Morski crv Platinereis dumerilii dugačak je samo nekoliko centimetara, ali ima izuzetnu sposobnost: za samo nekoliko dana može da regeneriše čitave delove tela nakon povrede ili amputacije. Konkretnije fokusirajući se na mehanizme koji se igraju u regeneraciji repa ovog crva, istraživački tim predvođen naučnikom CNRS-a je primetio da ćelije creva igraju ulogu u regeneraciji creva, kao i drugih tkiva kao što su mišići i epidermis.
Još više iznenađujuće, tim je otkrio da ova sposobnost ćelija creva da regenerišu drugo tkivo varira u zavisnosti od njihove lokacije: što su bliže zadnjem kraju crva, to je veća raznolikost tipova ćelija koje mogu obnoviti. Ova studija se pojavljuje u časopisu Razvoj.
Naučnici su sproveli ova zapažanja praćenjem rezultata ćelija creva i proliferativnih ćelija koje se formiraju blizu amputiranog kraja crva. Ovo je praćeno različitim markerima, posebno fluorescentnim perlicama koje su progutali crvi. Anelidi, (segmentirani crvi), koji su proučavani tek u poslednjih 20 godina, idealan su model za proučavanje regeneracije, procesa koji je široko rasprostranjen kod životinja, ali još uvek misteriozan za naučnike.
Istraživački tim će nastaviti ovaj rad kako bi utvrdio da li tipovi ćelija, osim ćelija creva, mogu igrati ulogu u regeneraciji različitih tipova ćelija.