Ogroman rast ekonomske cene invazivnih komaraca: Troškovi dosežu 94,7 milijardi dolara u poslednjih 45 godina

Ogroman rast ekonomske cene invazivnih komaraca: Troškovi dosežu 94,7 milijardi dolara u poslednjih 45 godina

Međunarodna studija koju su predvodili naučnici iz IRD, CNRS i MNHN otkriva ogromno povećanje globalne ekonomske cene invazivnih komaraca Aedes aegipti i Aedes albopictus, poznatih kao vektori denga groznice, čikungunje i virusa Zika, tokom poslednjih nekoliko decenija. Studija je objavljena u časopisu Science of The Total Environment.

Između 1975. i 2020. godine, procenjeni ukupni troškovi iznosili su oko 94,7 milijardi američkih dolara. Troškovi povezani sa gubicima i štetom izazvanim ovim komarcima i bolestima koje prenose, iako često potcenjeni, su eksponencijalno porasli od ranih 2000-ih. Nasuprot tome, ulaganja u upravljanje i prevenciju ovih bolesti ostala su stabilna i predstavljaju samo delić ukupnih troškova, uprkos ogromnim potencijalnim koristima od implementacije efikasnih i održivih strategija prevencije.

Koristeći skup podataka i tipologiju specifičnih troškova povezanih sa štetom i gubitkom – uključujući direktne medicinske troškove, direktne nemedicinske troškove i indirektne troškove – uzrokovanih denga, čikungunja i zika virusima, ova studija je najnovija i najsveobuhvatnija analiza troškova povezanih sa invazivnim vrstama Aedes komaraca i bolestima koje prenose, obuhvatajući 166 zemalja i teritorija tokom perioda od 45 godina.

Kumulativni ukupni troškovi Aedes komaraca i bolesti koje prenose za period 1975-2020 procenjuju se na najmanje 94,7 milijardi USD, sa prosečnim godišnjim troškom od 3,29 milijardi USD i vrhuncem od 20,9 milijardi USD u 2013. godini. Istraživači ukazuju na to da je ova cifra u velikoj meri potcenjena, jer se zasniva isključivo na stvarnim troškovima prijavljenim u naučnoj literaturi.

Troškovi su uglavnom povezani sa direktnim medicinskim troškovima denga groznice prenete od strane Aedes aegipti komaraca, praćenim indirektnim gubicima koje uglavnom apsorbuju pojedinci ili zajednice. Najveći troškovi zabeleženi su u regionima gde su obe vrste Aedes komaraca prisutne zajedno, kao što su Amerika i Azija, dok su troškovi niži u regionima gde se nalaze samo Aedes aegipti ili Aedes albopictus.

Dok su troškovi šteta i gubitaka značajno porasli tokom poslednjih nekoliko decenija, ulaganja u prevenciju i upravljanje ovim zdravstvenim rizikom ostala su konstantno niža od troškova štete, često i do deset puta. Ova studija naglašava hronično nedovoljno finansiranje kontrole vektora, identifikovano kao faktor koji favorizuje širenje Aedes komaraca i prenos bolesti.

Autori sugerišu da bi ciljano ulaganje u razvoj i sprovođenje efikasnih i održivih preventivnih akcija moglo značajno umanjiti ekonomske uticaje i da je neophodno za dugoročno upravljanje zdravstvenim rizicima povezanim sa Aedes komarcima. Analiza troškova i identifikacija uključenih strana omogućava mobilizaciju svih zainteresovanih strana ka zajedničkom cilju održivog, integrisanog upravljanja vektorskim rizikom, kako to preporučuju međunarodna tela.

Autori ističu da su društvene promene i međunarodna saradnja ključni za sprovođenje preventivnih akcija koje imaju za cilj ograničavanje širenja invazivnih komaraca Aedes i bolesti koje oni prenose širom sveta. Ova studija predstavlja priliku da se doprinese očuvanju globalnog zdravlja i smanjenju zdravstvenih nejednakosti, dok istovremeno preporučuje intenziviranje napora za upravljanje rizicima povezanim sa drugim invazivnim vrstama i novim bolestima.