Virus humane imunodeficijencije (HIV) deluje tako što ulazi u specifične imune ćelije i replicira se u njima. Ljudi sa HIV-om se leče antiretrovirusnom terapijom (ART), koja sprečava replikaciju virusa, ali neke osobe koje uzimaju ART i dalje imaju nizak nivo prisustva virusa u krvotoku ili viremiju. Ovo stanje se obično pripisuje rezistenciji na lekove ili neefikasnosti ART-a, ali nedavne studije su otkrile da se viremija niskog nivoa može javiti čak i bez ovih pokretačkih sila, stanje poznato kao nesupresivna HIV viremija (NSV).
Tim koji su predvodili istraživači u bolnici Brigam i žene, jedan od osnivača sistema zdravstvene zaštite Mass General Brigham, regrutovao je osam učesnika sa NSV uprkos primanju ART-a i analizirao i virus i imuni odgovor domaćina.
Koristeći testove sekvenciranja, istraživači su pronašli velike rezervoare provirusa – virusnog genetskog materijala koji je integrisan u DNK domaćina – umetnute u transkripcijski aktivne regione genoma imunih ćelija.
Iako nisu mogli da se repliciraju zbog ART-a, ovi provirusi su sadržali mutacije koje su im pomogle da izbegnu otkrivanje i bili su u stanju da eksprimiraju gene koji dovode do NSV fenotipa. Pored toga, istraživači su otkrili da su učesnici studije promenili obrasce ekspresije gena koji su doveli do oslabljenog imunološkog odgovora i povećanog preživljavanja ćelija inficiranih HIV-om.
Autori takođe sugerišu da bi ovi mehanizmi mogli doprineti niskom nivou rezidualne viremije kod većine osoba sa HIV-om, čak i ako se uspešno podvrgnu ART-u.
„Naša studija je identifikovala potencijalne posrednike nesupresivne viremije“, rekao je Džonatan Li, MD, iz Odeljenja za infektivne bolesti. „Nadaljevanje našeg razumevanja ovih mehanizama moglo bi pomoći u razvoju strategija za ometanje perzistentnosti virusa kod svih pacijenata koji žive sa HIV-om.