Studija otkriva konstantan pad emisije azotnih oksida od ljudskih aktivnosti u Kini od 2020

Studija otkriva konstantan pad emisije azotnih oksida od ljudskih aktivnosti u Kini od 2020

Azotni oksidi (NOx) formiraju aerosole i ozon u atmosferi i značajno doprinose zagađenju vazduha i klimatskim promenama. Kina je najveći emiter, ali tačne i pravovremene informacije o emisijama NOx u Kini nedostaju od 2020. godine zbog kašnjenja u izveštavanju o emisijama.

U studiji objavljenoj u časopisu Nauka o životnoj sredini i ekotehnologija, istraživači su razvili satelitski inverzioni sistem za praćenje regionalnih emisija zagađenja vazduha u realnom vremenu. Koristeći podatke iz ovog sistema i druga nezavisna zapažanja, oni pokazuju konzistentan pad kineske emisije NOx od 2020. do 2022. godine, uprkos povećanoj potrošnji fosilnih goriva.

Smanjenje emisija povezanih sa transportom, uglavnom zbog karantina u vezi sa COVID-19, malo je smanjilo kinesku emisiju NOx u 2020. U 2021. i 2022. smanjena je emisija NOx u industrijskom i transportnom sektoru kroz strogu kontrolu zagađenja vazduha. Čini se da su ove kontrole činile više od 70% ukupnog smanjenja.

Ovo smanjenje je potvrđeno podacima iz dva nezavisna svemirska instrumenta — Instrumenta za praćenje TROPOsfere (TROPOMI) i Instrumenta za praćenje ozona (OMI). TROPOMI je na brodu European Copernicus Sentinel-5 Precursor (S5P), koji je lansiran 2017. godine i koji je najrasprostranjeniji satelitski instrument za praćenje zagađenja NO 2 jer nudi globalne dnevne gustine vertikalnih kolona troposfere NO 2 (TVCD) uzorkovane u 13:30 lokalnom vremenu sa trenutnom rezolucijom do 5,5 × 3,5 km.

OMI se nalazi na svemirskoj letelici EOS-Aura Nacionalne uprave za aeronautiku i svemir (NASA), pružajući globalne dnevne TVCD-ove NO 2 uzorkovane u 13:40 po lokalnom vremenu sa rezolucijom od 13 × 24 km.

Ukupne mesečne emisije NOx između 2020. i 2022. u Kini su izvedene iz satelitskog preuzimanja TVCD-ova NO 2 korišćenjem metode ravnoteže mase, uz pretpostavku lokalizovanog odnosa između promena u TVCD-ovima NO 2 i emisija NOx.

Uprkos smanjenju emisije NOx, istraživački tim nije primetio istovremeni pad kineske emisije CO 2 zbog povećane potrošnje fosilnih goriva, što ukazuje na poteškoće u postizanju koordinisanog upravljanja kvalitetom vazduha i zagađivačima klime u okviru trenutne energetske strukture.

Autori zaključuju da bi satelitski inverzioni sistem poput onog predstavljenog u ovoj studiji mogao biti ključni deo takvog koordinisanog pristupa, omogućavajući praćenje emisija zagađivača vazduha po sektorima sa niskim kašnjenjem.