Kako su krokodili dobili svoje karakteristične glavne ljuske? Istraživači su otkrili da mehanički procesi igraju ključnu ulogu u oblikovanju naborane njuške ovih gmizavaca, što je rezultat kompresivnih mehaničkih nestabilnosti, a ne zateznog naprezanja kao što se ranije mislilo.
Studija sprovedena od strane Laboratorije za veštačku i prirodnu evoluciju (LANE) sa Univerziteta u Ženevi u Švajcarskoj pružila je detaljan uvid u formiranje krokodilskih ljuski, posebno na glavi. Ova istraživanja su otkrila da se nepravilne ljuske na glavi krokodila formiraju na osnovu talasa hemije i interakcija poznatih kao Tjuringovi obrasci, kodirani u genima životinja.
Tim naučnika je isprva pretpostavljao da su nepravilni obrasci krljušti na glavi krokodila posledica zateznog naprezanja, ali nova studija je pokazala da su teorije bile netačne. Umesto toga, utvrđeno je da su ove karakteristike rezultat kompresivnih mehaničkih nestabilnosti tokom rasta embrionalnih krokodila.
Eksperimenti sa jajima nilskog krokodila su pokazali da ubrizgavanje epidermalnog faktora rasta (EGF) rezultira embrionima sa neobičnim ljuskama na glavi, koje su znatno drugačije od uobičajenih oblika. Ova istraživanja su dodatno potvrđena kompjuterskim simulacijama, naglašavajući važnost kompresivnih mehaničkih nestabilnosti u formiranju krokodilskih ljuski.
Osim toga, otkriveno je da različiti obrasci ljuski na glavi krokodila mogu biti posledica varijacija u rastu kože embriona, što ukazuje na evolutivne adaptacije unutar ove vrste. Ova nova saznanja pružaju dublji uvid u evoluciju krokodila i mehanizme koji oblikuju njihov izgled.
Studija o formiranju krokodilskih ljuski predstavlja značajan korak napred u razumevanju genetskih i mehaničkih procesa koji stoje iza jedinstvenog izgleda ovih gmizavaca. Njihova prepoznatljiva naborana njuška sada je objašnjena kao rezultat složenih interakcija gena i hemijskih talasa tokom embrionalnog razvoja.