Studija otkriva da ugljenik koji se oslobađa tokom rasta makroalgi ima značajan potencijal sekvestracije

Studija otkriva da ugljenik koji se oslobađa tokom rasta makroalgi ima značajan potencijal sekvestracije

Makroalge, najproduktivnije biljke u obalnim ekosistemima, privlače pažnju širom sveta zbog sposobnosti da skladište ugljenik. Istraživači sa Instituta za bioenergiju i bioprocesnu tehnologiju Ćingdao Kineske akademije nauka sproveli su istraživanje o sudbini čestica organskog ugljenika (POC) koje makroalge oslobađaju i njihovom uticaju na procese sekvestracije ugljenika.

Studija je sprovedena u Južnom Žutom moru, Kina, gde je istraživano cvetanje makroalgi Ulva prolifera. Rezultati su pokazali značajno povećanje koncentracije POC u površinskoj morskoj vodi tokom ovog cvetanja. Laboratorijskom simulacijom utvrđeno je da je 77,6% POC biolabilno, dok je preostalih 22,4% bilo neposlušno.

Dalje istraživanje je otkrilo da mikroorganizmi konvertuju 23,9% biolabilnog POC u rastvoreni organski ugljenik (DOC), od kojih su neki dalje pretvoreni u bio-rekalcitrantni DOC. Oko 39,6% bio-rekalcitrantnih supstanci je i dalje postojalo, uključujući bio-rekalcitantni POC i bio-pokolebljivi DOC. Bio-rekalcitant POC bio je osetljiviji na fotodegradaciju od bio-rekalcitantnog DOC-a.

Zaključak je da 36,3% POC oslobađenog rastom makroalgi može izvršiti dugotrajnu sekvestraciju ugljenika. Ovo otkriće naglašava značaj ovog dela ugljenika u celokupnom procesu sekvestracije ugljenika doprinoseći razumevanju kompleksnosti i potencijala makroalgi u očuvanju ugljenika u obalnim ekosistemima.