Studija otkriva da udisanje etanola može onemogućiti grip A kod miševa

Studija otkriva da udisanje etanola može onemogućiti grip A kod miševa

Udisanje niske koncentracije pare etanola može onemogućiti virus gripa A kod miševa, bez štetnih neželjenih efekata, kaže nova studija naučnika sa Okinavskog instituta za nauku i tehnologiju (OIST). Naučnici veruju da može da leči i slične viruse kao što je onaj koji izaziva COVID-19.

Profesor Tsumoru Shintake, koji vodi jedinicu za kvantnu mikroskopiju talasa na OIST-u, prvi je predložio ideju da se etanolna para koristi za lečenje infekcija respiratornog trakta. On je krenuo da testira pristup sa svojim kolegom, prof. Hirokijem Išikavom, vođom jedinice za imunološke signale u OIST-u, i članovima njihovog tima.

„Etanol je efikasno dezinfekciono sredstvo za površine tela, pa smo želeli da znamo da li etanol može biti efikasan i unutar tela“, rekao je dr Miho Tamai, naučnik u laboratoriji prof. Išikave.

Koristeći ovlaživač za proizvodnju pare etanola u malom kontejneru, otkrili su da kada miševi zaraženi gripom A udišu paru deset minuta, virus se inaktivira. Studija je objavljena u časopisu The Journal of Infectious Diseases.

Virusi gripa A se akumuliraju u tankom sloju tečnosti koji pokriva ćelije pluća koje štite površinu disajnih puteva. Naučnici smatraju da para etanola mora povećati koncentraciju etanola u tečnosti na 20% da bi uspešno lečila infekciju. Ova koncentracija nije toksična za ćelije pluća koje su naučnici stvorili u laboratoriji da bi oponašali ljudske ćelije. Na telesnoj temperaturi, 20% etanola ne samo da može inaktivirati virus gripa A izvan ćelija u jednom minutu, već i zaustaviti replikaciju virusa unutar ovih ćelija.

Koncentracija obezbeđenog etanola je važna. Ako koncentracija ne dostigne odgovarajući nivo za inaktivaciju virusa, to neće biti korisno.

Influenca A je virus koji ima spoljnu membranu, nazvanu omotač. „Pare etanola mogu takođe da inaktiviraju druge viruse sa omotačem kao što je SARS-CoV-2“, rekao je prof. Išikava, a do sada su svi virusi koji su izazvali pandemije bili omotani. „Kada se dogodi sledeća pandemija, možda možemo brzo da primenimo terapiju inhalacijom para etanola da sprečimo ili izlečimo bolest“, objasnio je on.

Profesor Šintake se složio, napominjući da efikasnost ove metode ne zavisi od varijante virusa. On je objasnio da ako se pažljivo osmisli, metoda udisanja pare etanola bi mogla da zaustavi pandemiju u budućnosti. On i prof. Išikava će nastaviti da sarađuju na optimizaciji terapije i istraživanju njenih efekata na druge respiratorne zarazne bolesti kao što su virusi ptičjeg gripa i SARS-CoV-2.

Istraživači veruju da tretman inhalacionim parama etanola ima veliki potencijal kao svestrana i isplativa nova terapija protiv različitih respiratornih zaraznih bolesti. Ali profesor Išikava je upozorio da ljudi ne bi trebalo da pokušavaju da koriste etanol kao terapiju sami. „To može dovesti do ozbiljnih nuspojava ili rizika od eksplozije“, rekao je on. „Efikasnost i sigurnost ovog novog tretmana na ljudima i drugim sisarima treba pažljivo procijeniti u budućnosti.“