Novo istraživanje VCU Massei Cancer Centra ukazuje da su mnogi adolescenti i mladi odrasli preživjeli od raka bubrega pod značajno povišenim rizikom od srčanih problema.
Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok zdravstvenih komplikacija i smrti među adolescentima i mladim odraslim osobama (AIA) sa dijagnozom raka, pri čemu se AIA karakterišu kao pacijenti između 15 i 39 godina.
Studija objavljena 5. jula u Journal of the National Comprehensive Cancer Network procijenila je učestalost i rizik od hipertenzije – visokog krvnog pritiska – i srčane insuficijencije među pacijentima sa AIA dijagnozom raka bubrega koji su takođe primili oblik lijeka koji blokira rast krvnih sudova kao dio njihovog tretmana.
Istraživači su posebno posmatrali efekte dva leka nazvana sunitinib i sorafenib. Otkrili su da je otprilike polovina AIA lečenih sorafenibom i jedna trećina AIA lečenih sunitinibom na kraju razvila hipertenziju.
„Veliki broj AIA-a koji su imali visok krvni pritisak tokom lečenja sunitinibom ili sorafenibom sugeriše da su čak i pojedinci bez identifikovanih već postojećih faktora – kao što su starija starost, gojaznost i muški pol – takođe izloženi značajnom riziku od hipertenzije od ovih lekova. rekla je vodeći autor studije Vendi Bottinor, MD, kardio-onkolog i član istraživačkog programa za prevenciju i kontrolu raka u Massei i VCU Health Paulei Heart Center.
Suprotno njihovoj prvobitnoj hipotezi, istraživači su otkrili da mlađa dob nije povezana sa smanjenim rizikom od srčane insuficijencije kod preživjelih od raka AIA u poređenju sa starijim pacijentima sa rakom. U stvari, ova populacija je izložena riziku za vrstu srčane insuficijencije koja se zove sistolna disfunkcija leve komore.
U Sjedinjenim Državama, oko 90.000 AIA obolelih od raka svake godine, prema Američkom društvu za rak. Tumori bubrega, štitne žlezde i kolorektalni tumori su među češćim karcinomima u ovoj starosnoj grupi, što je trend koji je u porastu tokom poslednjih nekoliko decenija.
Rizik od srčanih bolesti među AIA osobama sa rakom je više nego dvostruko veći od onih u istoj starosnoj grupi bez raka, a rizik od smrti je skoro 10 puta veći među AIA osobama sa srčanim oboljenjima u poređenju sa AIA osobama koje nemaju srčana oboljenja, kao što pokazuju višestruke studije tokom poslednje decenije. Hipertenzija tera srce i krvne sudove da rade prekovremeno, na kraju oštećujući tkiva u arterijama i povećavajući šanse za nepravilan rad srca, srčani udar ili moždani udar.
Hemijski signali u telu regulišu proces koji se zove angiogeneza, a to je proizvodnja novih krvnih sudova. Jedan od ovih hemijskih signala — vaskularni endotelni faktor rasta (VEGF) — drži se za površinu drugih ćelija da utiče na rast i opstanak novih krvnih sudova.
Angiogeneza igra ključnu ulogu u napredovanju čvrstih tumora jer ćelijama raka trebaju kiseonik i hranljive materije iz krvi za rast i širenje. Klasa lekova koji se nazivaju inhibitori angiogeneze često se koriste sami ili u kombinaciji sa drugim terapijama za zaustavljanje rasta krvnih sudova koji podržavaju rast tumora.
Ova studija je razmatrala pacijente sa rakom bubrega u ranoj fazi koji su primili specifičnu vrstu inhibitora angiogeneze – VEGF inhibitore – kao deo svog režima lečenja. Sunitinib i sorafenib su VEGF inhibitori.
„Iako se VEGF inhibitori često koriste kao efikasna terapijska opcija za odrasle i pedijatrijske pacijente sa rakom, kardiovaskularne toksičnosti mogu biti značajno ograničenje ovog tretmana, sa hipertenzijom i disfunkcijom leve komore među najčešćim“, rekao je Bottinor. Istorijski gledano, naučno razumevanje kardiovaskularne toksičnosti ovih lekova među AIA-ima je bilo veoma ograničeno.
„Adolescenti i mladi odrasli su nedovoljno zastupljena grupa u istraživanju raka sa značajnim kardiovaskularnim opterećenjem“, rekao je Bottinor. „Razumevanje odnosa između dijagnoze raka, lečenja i srčanih bolesti je imperativ za promovisanje kardiovaskularnog zdravlja tokom celog života adolescenata i mladih odraslih osoba koje su preživele rak.“
Nalazi ove studije opravdavaju potrebu za daljim istraživanjem kako bi se razumeli i smanjili faktori koji utiču na kardiovaskularni rizik u ovoj populaciji.