Studija otkriva da su mladi delfini koji se igraju zajedno uspešniji kao odrasli

Studija otkriva da su mladi delfini koji se igraju zajedno uspešniji kao odrasli

Društvena igra maloletnika predviđa reproduktivni uspeh odraslih kod mužjaka dobrih delfina, pokazalo je novo istraživanje.

Svježi nalazi objavljeni u časopisu Zbornik radova Nacionalne akademije nauka predvođeni istraživačima sa Univerziteta u Bristolu i Univerziteta Zapadne Australije, pokazuju da mladi mužjaci delfina sa jakim društvenim vezama praktikuju reproduktivno ponašanje poput odraslih kada se igraju zajedno, a oni maloljetni mužjaci koji troše više vremena za vežbanje će dati više potomaka kao odrasle osobe. Studija pruža retke dokaze za vezu između društvene igre maloletnika i reproduktivnog uspeha kod divljih životinja.

U saradnji sa međunarodnim kolegama, naučnici su proveli godine posmatrajući ponašanje maloletnih mužjaka indo-pacifičkih dobrih delfina u zalivu Shark Bai, Zapadna Australija, i koristeći dugoročne podatke o ponašanju i genetiku ove populacije, istraživali su ulogu društvene igre maloletnika u razvijanje reproduktivnog ponašanja odraslih muškaraca.

Vodeći autor dr Kejti Holms, koja je završila ovaj rad kao deo svog doktorskog istraživanja na Univerzitetu Zapadne Australije, rekla je: „Otkrili smo da igra maloletnika uključuje nezrele verzije reproduktivnog ponašanja odraslih koje je ključno za pristup mužjacima i parenje sa estrusom. ženke, a vreme provedeno u igranju ovih ponašanja predviđa koliko potomaka mužjaka na kraju dobije kao odrasli.“

Odrasli mužjaci delfina u zalivu ajkula formiraju dugoročne saveze kako bi pomogli jedni drugima da obezbede pristup ženkama i ovi savezi se formiraju između mužjaka koji su bili blisko povezani kao maloletnici. Kao odrasli, parovi ili triovi mužjaka u savezu će koordinirati svoje ponašanje kako bi se udružili sa pojedinačnim ženkama, a ovaj rad pokazuje da mladi muškarci praktikuju ovu koordinaciju sa svojim verovatnim budućim saveznicima, godinama pre nego što postanu seksualno zreli.

„Naš rad je uzbudljiv jer je istorijski bilo notorno teško povezati ponašanje u igri sa reproduktivnim uspehom, u ovom slučaju sa brojem potomaka kod divljih životinja“, primetio je Holms.

Viši autor dr Stephanie King, vanredni profesor sa Bristolske škole bioloških nauka dodala je: „Ponašanje u igri je široko rasprostranjeno kod ljudi i drugih životinja, ali razlozi zbog kojih se životinje igraju zajedno dugo su ostali misterija. Ova studija pruža ubedljivu podršku ideji da životinje u divljini se igraju zajedno kako bi uvežbale ponašanja koja će im biti važna kao odraslima i da će, ako dovoljno vežbaju, biti uspešniji kao odrasli.“