Interesovanje dece za prirodu je ključno za njihovo razumevanje i uvažavanje prirodne sredine, kao i za njihovo mentalno zdravlje i napore u očuvanju biodiverziteta. Za razvijanje interesovanja za prirodu veoma je važna faza osnovne škole. Vredi istražiti da li se školska bašta sa obiljem prirodnih komponenti može iskoristiti za negovanje interesovanja dece osnovnih škola za prirodu, a istovremeno im pomaže u ublažavanju stresa vezanog za učenje.
U studiji objavljenoj u časopisu Ljudi i priroda, Chen Jin-ov tim iz tropske botaničke bašte Ksishuangbanna Kineske akademije nauka istražio je uticaj aktivnosti posmatranja prirode i aktivnosti učenja istraživanja u školskoj bašti na razvoj interesovanja dece za prirodu.
Otkrili su da je uključivanje dece u aktivnosti u bašti bilo korisno u stimulisanju i održavanju situacionog interesovanja, što bi potencijalno moglo dovesti do dugoročnog individualnog interesovanja za prirodu.
Istraživači su sproveli semestar edukativnih intervencija u kampusu osnovne škole u Kšišuangbani, Južna Kina, da bi istražili kako se interesovanje dece za prirodu razvija tokom vremena i sa intervencijama u školskom vrtu. Takođe su nastojali da identifikuju ključne faktore koji pokreću proces razvoja.
Program je uključio 24 učenika četvrtog razreda u nedeljne 40-minutne aktivnosti, koje su bile podeljene u tri tretmana: posmatranje prirode sa zadatim zadacima, posmatranje prirode sa otvorenim zadacima i aktivnosti zasnovane na upitima.
Generalno, intervencije različito utiču na interesovanje dece za prirodu. Dok su neka deca osetila pad interesovanja, druga su zadržala ili povećala interesovanje za prirodu. Više od dve trećine od 24 učenika klasifikovano je kao „zainteresovano“ ili „pojačano interesovanje“, što ukazuje na generalno pozitivan ishod.
Kvalitativna analiza podataka otkrila je da su novina, skela, autonomija i društvena interakcija ključni faktori u promovisanju razvoja interesovanja za većinu dece. Konkretno, podgrupa dece koja su pokazala stalno ili povećano interesovanje za prirodu pokazala je dublje razumevanje i uvažavanje životne sredine i njenih stanovnika.
Rezultati su otkrili da je školska bašta, sa svojim jedinstvenim i sigurnim okruženjem, igrala značajnu ulogu u podsticanju radoznalosti dece za stvorenja u bašti. Pružao je uzbudljiv i nov prostor za istraživanje.
„Stoga, implementacija raznovrsnog školskog vrta sa informativnim oznakama i tablama sa objašnjenjima, zajedno sa podrškom nastavnika, predstavlja obećavajući pristup negovanju interesovanja dece za prirodu, posebno tokom kritične razvojne faze od devet do 11 godina“, rekla je Čen Đin.