Studija otkriva da sagorevanje u gasnim pećima može povećati nivo hemikalija u zatvorenom prostoru povezane sa rakom krvnih zrnaca

Studija otkriva da sagorevanje u gasnim pećima može povećati nivo hemikalija u zatvorenom prostoru povezane sa rakom krvnih zrnaca

Hemikalija povezana sa većim rizikom od leukemije i drugih karcinoma krvnih zrnaca uvlači se u milione domova kad god stanovnici zapale svoje plinske peći. Nova analiza predvođena Stanfordom otkriva da samo jedan gorionik na plinskoj ploči za kuhanje na visokoj temperaturi ili plinska pećnica postavljena na 350 stepeni Farenhajta mogu podići nivoe kancerogenog benzena u zatvorenom prostoru iznad onih u pasivnom duvanskom dimu. Benzen takođe lebdi po kući i zadržava se satima u kućnom vazduhu, navodi se u radu objavljenom u Environmental Science & Technology.

„Benzol se formira u plamenu i drugim okruženjima sa visokom temperaturom, kao što su baklje koje se nalaze u naftnim poljima i rafinerijama. Sada znamo da se benzol formira i u plamenu plinskih peći u našim domovima“, rekao je stariji autor studije Rob Jackson, Michelle i Kevin Douglas Provostialni profesor i profesor nauke o Zemljinom sistemu na Stenford Doer školi za održivost. „Dobra ventilacija pomaže u smanjenju koncentracije zagađivača, ali smo otkrili da su izduvni ventilatori često bili neefikasni u eliminisanju izloženosti benzenu.“

Sve u svemu, istraživači su otkrili da koncentracije benzena u zatvorenom prostoru formirane u plamenu peći na gas mogu biti gore od prosečnih koncentracija pasivnog pušenja, da benzen može da migrira u druge prostorije udaljene od kuhinje i da koncentracije merene u spavaćim sobama mogu premašiti nacionalne i međunarodne. zdravstveni pokazatelji. Takođe su otkrili da kuhinjske nape nisu uvek efikasne u smanjenju koncentracije benzena i drugih zagađivača, čak i kada nape izlaze napolje.

Novi rad je prvi koji analizira emisije benzena kada se koristi šporet ili peć. Prethodne studije su se fokusirale na curenje iz peći kada su isključene i nisu direktno merile rezultujuće koncentracije benzena. Istraživači su otkrili da gasni i propan gorionici i pećnice emituju 10 do 50 puta više benzena od električnih šporeta.

Indukcione ploče za kuvanje nisu emitovale benzen koji se može otkriti. Stope emitovanja benzena tokom sagorevanja bile su stotine puta veće od stopa emisije benzena identifikovanih u drugim nedavnim studijama zbog curenja nesagorelog gasa u domove. Analiza koju je predvodio Stanford otkriva da jedan gorionik na plinskoj ploči za kuhanje na visokoj temperaturi ili plinska pećnica postavljena na 350 stepeni Farenhajta mogu podići nivoe kancerogenog benzena u zatvorenom prostoru iznad onih u pasivnom duvanskom dimu. Benzen takođe lebdi po kući i zadržava se satima u kućnom vazduhu, navodi se u članku objavljenom u Environmental Science & Technologi. Kredit: Climate Nekus

Istraživači su takođe testirali da li hrana koja se kuva emituje benzen i otkrili su nultu emisiju benzena iz prženog lososa ili slanine. Sve emisije benzena koje su istražitelji izmerili potiču od upotrebljenog goriva, a ne od bilo koje kuvane hrane.

Prethodna studija koju je vodio Stanford pokazala je da peći na gas u američkim domovima propuštaju metan sa klimatskim uticajem koji je uporediv sa emisijom ugljen-dioksida iz oko 500.000 automobila na benzin. Oni takođe izlažu korisnike zagađivačima, kao što je azot-dioksid, koji može izazvati respiratorne bolesti.

Meta-analiza iz 2013. je zaključila da su deca koja žive u kućama sa gasnim pećima imala 42% veći rizik od astme od dece koja žive u kućama bez šporeta na gas, a analiza iz 2022. je izračunala da se 12,7% dečije astme u SAD može pripisati gasu. peći .

„Iznajmljujem stan koji slučajno ima električni šporet“, rekao je vođa studije Iannai Kashtan, diplomirani student nauke o Zemljinom sistemu. „Pre nego što sam započeo ovo istraživanje, nikada nisam razmišljao o tome dvaput, ali što više saznajemo o zagađenju iz gasnih peći, to mi je lakše što živim bez peći na gas.“