Varijacije u kvalitetu vode mogu uticati na razvoj vizuelnog sistema jedne vrste afričkih riba, sugeriše nova studija.
Istraživanje, koje je vodio Jai Tiarks, nedavno diplomirani alum iz oblasti životne sredine i prirodnih resursa na Državnom univerzitetu u Ohaju, otkrilo je da je starost odlučujući faktor u tome da li ribe mogu uspešno da se nose sa novim uslovima u svom podvodnom okruženju.
Studija na ciklidi Blue Lips, vrsti koja je porijeklom iz močvara i jezera Ugande, pokazala je da su oči i veličina zenica mladih riba uzgojenih u mutnoj vodi porasle od očiju riba uzgojenih u čistoj vodi. Ovaj fenomen se desio bez obzira na sredinu iz koje su roditelji svakog legla potekli.
Studija je nedavno objavljena u časopisu Journal of Experimental Biology.
Vizija je vitalni osećaj za mnoga stvorenja, jer im sposobnost da se dobro snalaze u svom okruženju daje prednost kada je u pitanju zadržavanje mesta u lancu ishrane. Ali kada je ekosistem bombardovan novim ekološkim stresorima, većina organizama u životinjskom carstvu ima tri načina na koje reaguju na negativne ishode.
Ti izbori, rekao je Tiarks, su da se prilagode, presele na drugu lokaciju ili izumre.
„Cichlidi su poznati po tome što ispunjavaju ogromnu raznolikost različitih ekoloških niša i mogu da se prilagode promenama u svom okruženju“, rekli su oni. „To je izazvalo veliko interesovanje sa evolucionog stanovišta, posebno za vremenski okvir u kojem se ova adaptacija dešava.“
Da bi saznali više o tome kako i kada se ove adaptacije dešavaju, istraživači su podigli polovinu legla riba u rezervoarima sa čistom vodom, a drugu polovinu stavili u rezervoare sa mutnom vodom.
Istraživači su zatim izmerili prečnik oka i zenice i mladih riba i odraslih ciklida u eksperimentu, utvrdivši da su mlađe populacije zaista stekle osobine koje su im omogućile da rastu veće strukture oka kao odgovor na zamućenu vodu.
„Kada su ciklidi bili mladi, imali su ogromnu plastičnost i mogli su da promene svoju fiziologiju kako bi se nosili sa zamućenim uslovima životne sredine“, rekao je Tiarks. „Ali kada smo pogledali starije ribe, one nisu imale istu fleksibilnost.“
Studija takođe primećuje opštu razliku u obrascu veličine očiju i mozga između mladih i starih riba. Prvobitno, tim je očekivao da će otkriti da će ribe uzgajane u mutnoj vodi imati veći mozak od onih koje se uzgajaju u čistoj vodi, pošto veće oči ne znači mnogo ako mozak ne evoluira da obrađuje te vizuelne informacije.
Umesto toga, digitalne fotografije njihovih bioloških sistema otkrile su da starije ribe imaju veći mozak i optičke režnjeve u odnosu na njihovu dužinu i masu mozga u poređenju sa relativnim veličinama tih struktura kod mlađih riba. Ovo bi moglo ukazivati na to da slično kao kod sisara, ribe doživljavaju različite senzorne zahteve u različitim fazama tokom svog života.
Još uvek je nejasno da li su mnoge od ovih promena izazvane spoljašnjim varijablama sredine kao što je količina kiseonika u vodi ili fizičke promene, poput seksualnog sazrevanja.
Pitanje odrastanja u čistoj i mutnoj vodi je stvarno za ciklide Plavih usana, posebno sa promenom ekosistema u njihovom afričkom staništu.
Krčenje šuma je jedan od vodećih uzroka sve većeg uništavanja staništa i mutnosti u rekama i jezerima. Kada se drveće poseče, stabilnost obližnjeg zemljišta je iščupana, što dovodi do taloženja sedimenta u obližnje vodene sisteme, rekao je Tiarks.
„Uvek kada dođe do oluje, sva ta zemlja, sediment i vegetacija koju su drveće držala na mestu više se ne drže na mestu“, rekli su oni. „Sve to završava u bilo kojoj vodenoj površini koja je najbliža, i to je direktan stres za naše terene i stanovništvo koje tamo živi.“
Studije poput ove sugerišu da kako se promene životne sredine izazvane ljudima nastavljaju pogoršavati, određene životinjske populacije poput riba mogu biti u stanju da opstanu čak i u staništima koja nisu idealna.
Za Tiarksa, ovaj fenomen pruža određenu meru nade da negativni uticaj ljudi na životnu sredinu nije toliko promenljiv za život svih vrsta kao što se trenutno čini.
„Mi izazivamo i pokrećemo promene u sistemima ovih riba“, rekao je Tiarks. „Ali zadržavanje primera vrsta koje se zapravo mogu nositi sa promenama koje se dešavaju oko njih dobar je podsetnik koliko je priroda moćna i fleksibilna.