Kada se porede crevni uzorci dece sa Kronovom bolešću i zdrave dece, izdvaja se jedan molekul: mikroRNA (miRNA) miR-29, koji pokazuje značajne razlike između dve grupe, otkrili su istraživači.
Ovo novo otkriće će omogućiti naučnicima da predvide ozbiljnost bolesti za pacijente i može ponuditi novi terapeutski cilj. Istraživanje je objavljeno u časopisu JCI Insight.
Kronova bolest je inflamatorna bolest creva koja izaziva bol i tešku dijareju i može dovesti do neuhranjenosti i gubitka težine. Dok lekovi mogu pomoći u ublažavanju simptoma, ne postoji lek, a remisiju je teško postići kod pedijatrijskih pacijenata.
„Pedijatrijska Kronova bolest je u porastu u smislu prevalencije širom sveta, a deca često pate od razornijeg i težeg oblika bolesti“, rekao je Praveen Sethupathi, profesor fiziološke genomike i predsedavajući Odeljenja za biomedicinske nauke na koledžu. Veterinarska medicina, koji je vodio studiju – rezultat dugogodišnje saradnje sa istraživačima na Univerzitetu Severne Karoline, Chapel Hill.
Poznato je da miRNA, mali molekuli koji regulišu mnoge biološke funkcije, uključujući fiziologiju creva, igraju integralnu ulogu u Crohnovoj bolesti odraslih – ali vrlo malo studija ih je proučavalo kod dece.
Setupatijeva studija, koja analizira podatke od više od 250 dece, uzima iz najvećeg ikad miRNA pedijatrijskog uzorka Kronove bolesti. „Velika veličina uzorka nudi najpouzdaniju sliku do sada o tome kako se mikroRNA menjaju u ovoj bolesti“, rekao je Sethupati. „Iako tehnologija malog sekvenciranja RNK nije nova, nikada ranije nije sprovedena na tolikom broju uzoraka tkiva pedijatrijskih Kronove bolesti.
Gledajući svu miRNA pronađenu u uzorcima creva kod zdrave i bolesne dece, istraživači su bili pogođeni jednim određenim molekulom koji se zove miR-29.
Ova specifična miRNA bila je previše obilna kod dece sa Kronovom bolešću, u poređenju sa zdravom. Isto se ne primećuje kod odraslih, zbog čega su abnormalno visoki nivoi miR-29 prepoznatljiva karakteristika pedijatrijske Kronove bolesti.
„Iako postoje mnoge sličnosti u mikroRNA koje su poremećene između odrasle i pedijatrijske Kronove bolesti, izgleda da je povišeni miR-29 marker samo pedijatrijske verzije bolesti“, rekla je Aleksandrija Šamvej, prva autorka studije i doktorant iz oblasti genetike, genomike i razvoja.
Tim je takođe otkrio da su viši nivoi miR-29 u korelaciji sa nivoima upale – a samim tim i sa ozbiljnošću bolesti – i gubitkom Panetovih ćelija, koje pomažu u zaštiti creva od invazije štetnih bakterija. „Bili smo fascinirani kako ova pojedinačna mikroRNA, miR-29, vrši tako snažnu kontrolu nad Panetovim ćelijama u crevima“, rekao je Mike Shanahan, viši naučni saradnik u laboratoriji Sethupathi i koautor studije.
Potvrđujući ovo otkriće kod miševa, istraživači su primetili da kada se miR-29 poveća, Paneth ćelije su skoro potpuno izgubljene. „Bilo je zaista zapanjujuće videti to u tako veoma specifičnom i važnom tipu ćelija creva“, rekao je Sethupati.
Iako je veza između Panetovih ćelija i Kronove bolesti jasna u studiji Sethupatija i njegovih saradnika, precizan mehanizam još uvek nije poznat. „Ovo je bilo zanimljivo i važno otkriće. Dakle, jedan važan sledeći korak biće da se razotkrije ovaj mehanizam“, rekao je on.
Prva te vrste, ova studija takođe naglašava druge promene miRNA koje se mogu proučavati kako bi se otkrili novi i efikasni terapeutski putevi za pedijatrijsku i odraslu Kronovu bolest. Među njima, jedan posebno, miR-375, već je bio povezan sa regulacijom upale. Sethupathi veruje da će ova studija biti važna prekretnica i da će pomoći istraživačkoj zajednici da identifikuje ključne regulatore bolesti daleko iznad miR-29.