Opšteprihvaćeni stereotip da ženama u sobnoj temperaturi nedostaje kaput možda nije tako tačan kako se pretpostavljalo, pokazuje nova studija iz Američkog nacionalnog instituta za zdravlje (NIH).
Tokom istraživanja, grupa od 28 muškaraca i žena provela je pet sati u prostoriji sa kontrolisanom temperaturom, noseći priložene košulje, kratke hlače ili suknje i čarape. Rezultati su iznenadili istraživače, otkrivši da nema značajnih polnih razlika u percepciji hladne sobe i vrlo malo razlika u fiziološkom odgovoru na nisku temperaturu.
Suprotno očekivanjima, žene u studiji su imale nešto višu temperaturu tela na nižim temperaturama od muškaraca. Međutim, nije bilo značajnih razlika u unosu glukoze, električnoj aktivnosti mišića, temperaturi kože ili termogenezi izazvanoj hladnoćom.
Iako su učesnice ženskog pola bile fizički manje od muškaraca, njihova relativno veća telesna masnoća pomogla je u balansiranju temperature tela. Na osnovu rezultata, istraživači su zaključili da je zona udobnosti ženskog tela za temperaturu na oko 22°C – stepen niže od proseka za muške učesnike.
Iako ova studija nudi novi uvid u termoregulaciju, istraživači ističu da je potrebno sprovesti dodatna istraživanja kako bi se bolje razumeli individualni i fizički atributi koji utiču na percepciju hladnoće.