Tokom poslednjih 30 godina, evropske ptice koje se razmnožavaju pomerile su svoj domet u proseku za 2,4 km godišnje, prema novom istraživanju objavljenom u Nature Communications.
Međutim, ove promene su se značajno razlikovale od očekivanja zasnovanih na promeni klime i zemljišnog pokrivača tokom tog perioda. Samo na osnovu klime, istraživači su predvideli da bi prosečna pomeranja raspona po vrstama trebalo da bude oko 50% brža.
Studija koju su vodili stručnjaci sa Univerziteta Duram u Velikoj Britaniji koristila je podatke ankete prikupljene u okviru dva atlasa distribucije ptica širom Evrope, objavljenih u razmaku od 30 godina.
Istraživači su otkrili da su lokalni kolonizacija i događaji izumiranja u rasponima vrsta bili samo slabo pod uticajem promene klime između dva perioda istraživanja. Umesto toga, na njih su više uticali klimatski uslovi u vreme prvih istraživanja.
Jedna od ključnih odrednica da li je novo područje kolonizovano ili je populacija izumrla bila je obim do kojeg je područje imalo druge populacije neke vrste u blizini, što je olakšalo kolonizacije i minimiziralo izumiranje, verovatno zbog raspršivanja ptica iz susednih oblasti.
Ovaj nalaz naglašava važnost održavanja mreža lokalne populacije kako bi se ograničilo izumiranje i kako bi se stanovništvo učinilo otpornijim na efekte klimatskih promjena.
Profesor zajedničkog istraživanja Stiven Vilis sa Odeljenja za bionauke Univerziteta u Duramu rekao je: „Naši nalazi potencijalno pokazuju dva intrigantna odgovora na nedavne klimatske promene. U nekim oblastima ‘kolonizacija zaostajanja’ može dovesti do toga da vrste ne mogu da prate poboljšanje klime, možda zbog staništa ili plena koji još nisu dostupni u nekoliko novih područja. akcioni dugovi.’
„Ovakvi dugovi nastaju kada su vrste posvećene konačnom izumiranju zbog nepovoljne klime, ali ipak uspevaju da opstanu, ponekad i tokom dužeg perioda, jer ključnim ograničavajućim faktorima, kao što je njihovo preferirano stanište, treba neko vreme da se promene.
Zajednički prvi autor dr Kristin Hauard je dodala: „Ključna uloga neklimatskih faktora u menjanju promena raspona naglašava da je klima samo jedan faktor koji utiče na populacije evropskih ptica koje se razmnožavaju.
„Uloga faktora kao što je progon u ograničavanju evropskih ptica naglašava da su takve stvari i dalje veliki problem za mnoge vrste. Međutim, brz oporavak nekih vrsta od prošlih progona ili trovanja pruža nadu da se populacije često mogu oporaviti kada se takvi uticaji kontrolišu.“
Koautor dr Sergi Herrando, koji je vodio upoređivanje podataka za najnoviji atlas distribucije, dodao je: „Rad predstavljen ovde naglašava načine na koje se koordinisani podaci istraživanja, prikupljeni u mnogim zemljama, mogu koristiti za bolje razumevanje uzroka gubitaka i dobitaka vrsta.
„Prikupljanje podataka korišćenih u ovoj studiji uključivalo je ogroman broj ljudi. Samo drugi atlas uzgoja sabrao je podatke od 120.000 terenskih radnika, što je omogućilo sistematsko istraživanje od 11 miliona kvadratnih kilometara u 48 zemalja.“