Studija otkriva da divlje pčele razvijaju toleranciju na veterinarske lekove

Studija otkriva da divlje pčele razvijaju toleranciju na veterinarske lekove

Pčele bez uboda u kolumbijskim Andima prilagođavaju se derivatu sveprisutnog insekticida ivermektina, koji pčele unose zajedno sa polenom pašnog cveća, prema novoj studiji.

Tokom četiri meseca, Dajana Obregon i njene kolege sakupljale su pčelinji hleb iz 16 divljih kolonija pčele bez uboda Tetragonisca angustula. Rast kolonije je meren promenama težine kolonije tokom vremena. Pčelinji hleb je komprimovani paket polena koji pčele stvaraju da bi se vratile u košnicu.

Autori su izvršili palinološku i pesticidnu analizu pčelinjeg hleba i pronašli su abamektin u 59,3% uzoraka, sa koncentracijama u rasponu od 9,6 do 1,856 µg/kg. Smatra se da su koncentracije na visokom kraju ovog opsega smrtonosne za pčele, ali kolonije sa visokim nivoom abamektina rasle su sličnim stopama kao i kolonije sa niskim nivoom abamektina. Rad je objavljen u časopisu PNAS Nekus.

Kroz manipulativne eksperimente, autori su utvrdili da su pčele u oblastima gde je veći deo zemlje bio pašnjak razvijale toleranciju na abamektin – i da je abamektin na kraju potekao od ivermektina, leka protiv parazita za stoku. Abamektin se razlikuje od ivermektina po samo jednoj dvostrukoj vezi u svojoj hemijskoj strukturi.

Kada goveda izlučuju ivermektin, biljke ga preuzimaju iz zemlje. Biljke ga zatim transformišu u abamektin preko enzima desaturaze. Delimično zbog njihove tolerancije na abamektin, utvrđeno je da pčelinje zajednice u oblastima sa visokim udelom paše rastu istom brzinom kao i kolonije u područjima sa niskim pašnjama, prema autorima.