Tim iz kompanije SimpleLab nedavno je objavio rezultate svoje studije o hemikalijama u vodi u oblasti zaliva San Francisko u časopisu PLOS Water. Istraživanje je uključivalo analizu uzoraka vode iz tri glavna izvora: flaširane vode, vode iz česme, i filtrirane vode iz česme pomoću Brita filtera.
Studija je obuhvatila 100 uzoraka flaširane vode, 603 uzorka vode iz česme i 111 uzoraka filtrirane vode. Istraživači su otkrili da svi uzorci ispunjavaju savezne zdravstvene standarde za vodu za piće. Međutim, zanimljivo je da su nivoi hemikalija u filtriranoj vodi i flaširanoj vodi bili gotovo identični, dok je voda iz česme imala značajno veće koncentracije hemikalija.
Najveća zabrinutost su trihalometani, hemikalije koje se oslobađaju kada se koristi hlor za dezinfekciju vode. Ove hemikalije su povezane sa zdravstvenim problemima kao što su oštećenje jetre, kašnjenje u razvoju i povećan rizik od nekih vrsta raka. Iako su svi uzorci sadržavali određene količine trihalometana, istraživači napominju da konzumacija malih količina ovih hemikalija verovatno neće imati štetne posledice za zdravlje.
Zaključak studije sugeriše da bi većina potrošača mogla imati koristi od korišćenja filtera za vodu kada piju vodu iz česme. Filteri ne samo da mogu smanjiti nivoe hemikalija, već mogu i poboljšati ukus vode.
„Naša istraživanja ne teže da alarmiraju potrošače, već da pruže korisne informacije za donošenje odluka o potrošnji vode,“ rekao je predstavnik SimpleLab-a. „Iako voda iz česme ispunjava standarde, korišćenje filtera može biti dodatni korak ka osiguravanju čistije i prijatnije vode.“
Ova studija dolazi u trenutku kada sve veći broj potrošača prelazi na flaširanu vodu ili koristi filtre zbog zabrinutosti oko kvaliteta vode iz česme, inspirisan prethodnim incidentima poput one u Flintu, Mičigen, gde je voda kontaminirana olovom.