Studija o voćnoj mušici otkriva da izlaganje plavoj svetlosti može uticati na procese povezane sa starenjem

Studija o voćnoj mušici otkriva da izlaganje plavoj svetlosti može uticati na procese povezane sa starenjem

U studiji o voćnim mušicama, dnevno izlaganje plavoj svetlosti niskog intenziteta (BLE), slično onoj koju svakodnevno doživljavaju milijarde ljudi u vidu LED osvetljenja i ekrana uređaja, promenilo je mušice na subćelijskom nivou, utičući na procese povezane sa starenje i cirkadijalni ritmovi.

Ksiaoiun Vang i njegove kolege izložili su voćne mušice (Drosophila melanogaster) različitom trajanju dnevnog BLE niskog intenziteta, a zatim su analizirali posledice na ćelijski sastav insekata, u poređenju sa mušicama koje se uzgajaju u mraku. Rad je objavljen u časopisu PNAS Nekus.

Autori su posebnu pažnju posvetili efektima plave svetlosti na N6-metiladenozin (m 6 A), modifikaciju RNK uobičajenu na drvetu života koja igra ulogu u širokom spektru procesa. Autori su otkrili da plavo svetlo izaziva transkriptomsko, m 6 A epitranskriptomsko i metabolomsko reprogramiranje.

Desetodnevne muve se mogu razlikovati od 25-dnevnih muva prema epitranskriptomskim profilima svake starosne grupe, pokazujući vezu između m 6 A i starenja. RNK profili između 25-dnevnih muških muških muva izloženih plavom svetlu značajno su se razlikovali od 25-dnevnih tamno podignutih muških glava muva.

Prema autorima, tipovi gena koji se regulišu gore i dole sugerišu da izlaganje plavoj svetlosti može oštetiti funkciju neurona. Međutim, u poređenju transkriptoma celog tela, starost je stvorila veće razlike između grupa od izloženosti svetlosti, što sugeriše da su tkiva oka i mozga drozofile glavna tkiva na koje utiče plavo svetlo.

Razlike u nivoima iRNK m 6 A i drugih markera vezanih za m 6 A između svetlih i tamnih podignutih muva ukazuju na to da je m 6 A metilacija bila uključena u uticaje BLE na Drosophila. Prema autorima, treba obratiti pažnju na potencijalne opasnosti kumulativnog izlaganja plavoj svetlosti kod ljudi.