Nova studija Državnog univerziteta Severne Karoline otkriva da klimatske promene mogu destabilizovati uzajamne odnose između insekata i biljaka. Nalazi, koji se pojavljuju u časopisu Ekologija, mogli bi da nagovještavaju buduće lomljenje simbiotskih odnosa koji podupiru zdrave ekosisteme.
U studiji sprovedenoj u Južnoj Americi, istraživači iz NC države i Perua ispitivali su koristan odnos između određenih vrsta mrava i tropskih grmova (Cordia nodosa) u kojima se nalaze mravi u zamenu za odbranu od štetočina koje jedu biljke.
Istraživači su uporedili uzajamne odnose između ovih tropskih grmova i mrava u pet urbanih lokacija i pet zaštićenih šumskih lokacija da bi razumeli po čemu se razlikuju. Posebna pažnja je posvećena različitim vrstama mrava koji žive u šupljim delovima žbunja i tome koliko su dobro tolerisali toplotu – tipično obeležje urbanih sredina.
Rezultati su pokazali da urbane biljke nisu dobro branjene od strane njihovih stanovnika mrava, koji su uglavnom bili oportunistički mravi koji se inače ne povezuju sa biljkama C. nodosa.
Međutim, mravi koji su specijalizovani za ovu korisnu vezu i dalje su povezani sa biljkama C. nodosa u šumama.
Oportunistički urbani mravi ispunili su svoj opis, uglavnom odbijajući da priteknu u pomoć biljci kada im jedan od istraživača zapreti pokretom prsta. Mutualistički mravi u šumskim oblastima imali su 13 puta veće šanse da odgovore na pretnju – očekivani rezultat.
Neočekivano, urbane biljke nisu desetkovane bez svojih normalnih mrava zaštitnika. Biljojedi je bilo relativno malo u urbanim sredinama.
„Mislim da se verovatno ni sami biljojedi ne snalaze dobro u gradu, bilo zbog fragmentacije staništa, temperature ili bilo čega što sprečava te specijalizovane mrave podalje, možda takođe sprečava i biljojede“, rekla je Elsa Jangsted, vanredni profesor primenjene ekologije u NC State i odgovarajući autor rada koji opisuje istraživanje. „Takođe je moguće da su urbane biljke podigle svoju odbranu na drugi način.“
U međuvremenu, u šumama, biljke bez svojih zaštitnih mrava pokazale su veće stope biljojeda – što je očekivaniji rezultat.
Ioungsteadt je dodao da je istraživanje pokazalo jasan efekat urbanog toplotnog ostrva: urbana područja su bila za oko 1,6 stepeni Celzijusa toplija od šumskih područja. Takođe je pokazalo da su urbani mravi, u celini, tolerantniji na toplotu od šumskih.
„Iako ova studija pruža mali snimak onoga što možemo da očekujemo u budućnosti sa globalnim promenama, ostaje mnogo pitanja bez odgovora“, rekla je Sara Prado, koautor rada i pomoćni docent primenjene ekologije na NC. Država.
„Ako gradskim biljkama nisu potrebni mravi da bi ih zaštitili, da li postoje štetni efekti od toga da ih koloniziraju ovi oportunistički mravi? Šta se dešava sa biljojedima? Ako se ove promene odigraju i u šumama u budućnosti, možda ćemo videti još primera specijalizovanih mutualističkih interakcija koje se menjaju ili potpuno nestaju“.