Slabost je uobičajeno stanje kod starijih populacija koje povećava rizik od štetnih zdravstvenih ishoda i smrtnosti. Upala, povezana sa drugim stanjima vezanim za starenje, predložena je kao jedan od mogućih mehanizama za slabost. Ranije je bilo nejasno da li antiinflamatorni lekovi poput kanakinumaba takođe mogu smanjiti rizik od slabosti.
Istraživači predvođeni timom u Brigam i ženskoj bolnici, osnivaču zdravstvenog sistema Mass General Brigham, testirali su da li kanakinumab utiče na incidencu slabosti kod odraslih sa aterosklerozom.
Istraživači su izvršili post-hoc analizu skupa podataka iz Studije ishoda antiinflamatorne tromboze kanakinumaba (CANTOS) kako bi ispitali efekte leka na slabost, funkcionalnu sposobnost koju su sami prijavili i kardiovaskularne događaje. Multinacionalno, dvostruko slepo ispitivanje uključivalo je skoro 10.000 stabilnih pacijenata nakon infarkta miokarda koji su nasumično raspoređeni da primaju ili kanakinumab ili placebo svaka tri meseca od 2011-2017.
Tokom ispitivanja, 1.080 pacijenata je postalo slabo u periodu od pet godina. Post-hoc analiza istraživača nije otkrila efekat nasumične alokacije kanakinumaba na učestalost slabosti ili funkciju koju su sami prijavili. Pored toga, status slabosti nije uticao na relativnu efikasnost kanakinumaba u prevenciji kardiovaskularnih događaja.
Studija je bila ograničena na pacijente sa aterosklerozom i nije uključivala one bez kardiovaskularnih bolesti. Autori sugerišu da je moguće da bi se slabost kod ovih učesnika mogla razviti nezavisno od puteva zahvaćenih kanakinumabom.
„Još uvek je nejasno da li je upala posmatrač ili uzročni faktor u razvoju slabosti“, rekla je autorka dopisnice Ariela Orkabi, MD, MPH, iz Odeljenja za starenje. „Više randomizovanih ispitivanja sa antiinflamatornim lekovima će pomoći da se razume njihova uloga u sprečavanju slabosti i funkcionalnog pada kod starijih osoba.“