Studija ne otkriva uporni kašalj kod četiri od pet osoba sa tuberkulozom u Africi i Aziji

Studija ne otkriva uporni kašalj kod četiri od pet osoba sa tuberkulozom u Africi i Aziji

Više od 80% pacijenata sa tuberkulozom, najsmrtonosnijom infekcijom na svetu, nema uporan kašalj, uprkos tome što se to smatra ključnim simptomom bolesti. Infekcija se pretežno prenosi kašljanjem, ali verovatno i jednostavnim disanjem.

Istraživanje koje su predvodili Amsterdam UMC i Amsterdamski institut za globalno zdravlje i razvoj analizirali su podatke o više od 600.000 pojedinaca u Africi i Aziji i otkrili da 82,8% onih sa tuberkulozom nije imalo uporni kašalj, a 62,5% uopšte nije kašljalo. Ovi rezultati su objavljeni danas u The Lancet Infectious Diseases.

„Naši rezultati ukazuju na verovatan razlog zašto, uprkos ogromnim naporima da se bolest dijagnostikuje i leči, teret tuberkuloze (TB) u Africi i Aziji jedva da opada. Već smo znali da postoji ogroman jaz između 10,6 miliona ljudi koji se razbole tuberkuloze i 7,5 miliona slučajeva koje su registrovale zdravstvene vlasti 2022.“, kaže Frank Cobelens, profesor globalnog zdravlja u Amsterdam UMC i viši saradnik na AIGHD.

„Uporni kašalj je često ulazna tačka za dijagnozu, ali ako je 80% onih sa TB nema, onda to znači da će se dijagnoza desiti kasnije, verovatno nakon što je infekcija već preneta na mnoge druge, ili nikako“, dodaje on.

Studija je analizirala rezultate nacionalnih šema praćenja u 12 zemalja i otkrila da pored nedostatka kašlja, više od četvrtine onih sa tuberkulozom uopšte nije imalo simptome, pri čemu su obe ove osobine češće kod žena nego kod muškaraca. Nadalje, studija je pokazala da četvrtina onih bez kašlja ima puno bakterija u sputumu i verovatno su veoma zarazne.

„Kada uzmemo u obzir sve ove faktore, postaje jasno da moramo zaista ponovo da razmislimo o velikim aspektima kako identifikujemo ljude sa tuberkulozom. Jasno je da će sadašnja praksa, posebno u sredinama sa najviše resursa, propustiti veliki broj pacijenata. sa tuberkulozom. Umesto toga, trebalo bi da se fokusiramo na rendgenski skrining i razvoj novih jeftinih i lakih testova“, kaže Kobelens.